از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
P.No. 1 gr.no. 1 + P.No. 8 gr.no. 1
۱۳۹۱/۲/۱۷, ۰۲:۴۲ عصر
ارسال: #1
P.No. 1 gr.no. 1 + P.No. 8 gr.no. 1
آیا برای گرفتن pqr دوجنس متفاوت مثل sa 414grade E و SA 240 TYP 321 میتوان از PQR موجود در آرشیو که از جنس ST37 و S.S 316 که P.NO. و GROUP.NO. مشابه دارند استفاده نمود.؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۱۸, ۰۹:۳۰ صبح
ارسال: #2
Re: P.No. 1 gr.no. 1 + P.No. 8 gr.no. 1
دو نكته مهم آنكه:
ST37- 1 بر اساس استاندارد DIN17100 طراحي و ساخته مي شود بنابراين در استاندارد ASME ناشناخته است و P NO و G NO ندارد.
2- اگر با اغماض :!: بخواهيم SA414 و ST37 را يكي فرض كنيم بايد محدوده متغير هاي ضروري اين جوش با آرشيو بر
هم منطبق باشند. تا قابل استفاده باشد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۱۸, ۰۹:۴۴ صبح
ارسال: #3
Re: P.No. 1 gr.no. 1 + P.No. 8 gr.no. 1
1- می دانیم St 37-2 از نوع listed material نیست یعنی در جداول QW-422 وجود ندارد و معمولا با ید تایید کارفرما برای معادل بودن آن با SA-36 گرفته شود.
2- حدس می زنم با توجه به SA-414 و SA 240 که ورقهای مخزن تحت فشار هستند، کد ساخت شما ASME Sec.VIII باشد. اگرچه این مورد درباره ی متریالهای فوق کاربردی ندارد ولی بد نیست به یاد داشته باشیم اگر آزمون ضربه الزامی باشد، بر اساس UG-84(h) (2) باید علاوه بر یکسان بودن P No. و G No. شرایط عملیات حرارتی( نرمالیزه بودن، کوئنچ- تمپر و...) دو متریال PQR و WPS نیزیکسان باشد.
3- پاسخ پرسش شما بلی است. با توجه به توضیحاتتان، اگر سایر متغیرهای اساسی( و در صورت وجود لزوم آزمون ضربه، اساسی تکمیلی) نیز یکسان هستند شما می توانید از PQR آرشیوی مورد اشاره استفاده کنید. البته مانند همیشه کارفرما، قرارداد، دستور العمل فنی و... می توانند الزامات دیگری داشته باشند و مثلا به شما دیکته کرده باشند تا PQR را با فلزات پایه مشابه WPS ارائه نمایید. البته در این صورت هم یک روش مناسبمی تواند استفاده از SWPS باشد.(Sec IX App.E)
4- شایان گفتن است اگر الزامی در کد ساخت برای آزمون ضربه وجود نداشته باشد، توجه به G No. ضرورتی ندارد زیرا اگر جداول QW-252 تا QW-265 را برای فرآیندهای مختلف ببینید، در بیشتر موارد G No. یک متغیر اساسی تکمیلی supplementary essential variable است.

پیروز باشید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان