از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
دوره بازرسی جوش
۱۳۹۱/۳/۱, ۰۲:۴۳ عصر
ارسال: #3
Re: دوره بازرسی جوش
دوست عزیز، در پاسخ به سوال اولتون باید عرض کنم که بازرسی جوش شاخه های مختلفی دارد ولی در کل میتوان آنها را به دو شاخه اصلی بازرسی نظارت و آزمونهای غیر مخرب تقسیم بندی کرد. بازرس ناظر متولی اصلی کیفیت جوش است و وظیفه کنترل کلیه مراحل اجرایی جوش (یا همان موضوع صحت جوشکاری) را بر عهده دارد و معمولا منظور از بازرس جوش، همین شخص است. اما دسته دوم را اپراتورهای آزمونهای غیر مخرب (NDT Personel) تشکیل میدهند که بنا بر نوع تخصصشان تنها زمانی که به خدماتشان نیاز باشد به کار گرفته میشوند و وظیفه کنترل سلامت (بدون عیب بودن) جوش را بر عهده دارند. کار این افراد معمولا بصورت فراخوانی میباشد.
حالت سومی هم وجود دارد که عبارتست از بازرس ناظری که تخصص اجرای آزمونهای غیر مخرب را نیز داراست. این افراد به دلیل چندگانگی مهارتشان بیشتر جذب کار میشوند، چرا که اغلب شرکتها ترجیح میدهند یک بازرس بتواند همه وظایف بازرسی را پوشش دهد.
بهترین ترتیب برای آموزش دیدن بازرسی جوش از دیدگاه من بدین صورت است :
- اول گذراندن یکی از دوره های بازرسی جوش. دوره های مختلفی بر اساس استانداردهای متفاوت در کشور برگزار میشود. اما به نظر من دوره AWS-QC1: CWI با توجه به مورد قبول بودن آن توسط بسیاری از سازمانهای معتبر کشور (مانند شرکت نفت، شرکت فولاد، نظام مهندسی ساختمان) مفیدتر خواهد بود.
- دوم گذراندن دوره سطح دو RTI (تفسیر فیلم های پرتونگاری) بر اساس SNT-TC-1A، که از نظر من برای یک بازرس ناظر جوش بدلیل اهمیت و گستره کاربرد این اسناد در پروژه های مختلف جوشکاری، بسیار مهم است.
- سوم گذراندن سایر دوره های آزمونهای غیر مخرب مانند UT، MT و PT. این مدارک میتواند درصورت نیاز کاری و پس از شروع فعالیت به عنوان بازرس جوش اخذ گردد.

در ارتباط با سوال دوم هم باید بگم که خوشبختانه شرکتهای خوبی در تهران در این زمینه فعال میباشند. برخی از این شرکتها (علاوه بر مواردی که شما مطرح کردید) عبارتند از: بهینه کاوش صنعت (BKS) ، توف، آریا آزمون صنعت، طوبی تاک.

-------------------------------------------------------------------------
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[url=http://www.wstd.ir][/url]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط BKS-INSPECTOR
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
دوره بازرسی جوش - borhan_3010 - ۱۳۹۱/۲/۱۸, ۱۱:۱۹ عصر
Re: دوره بازرسی جوش - khodaparasti - ۱۳۹۱/۲/۲۰, ۰۸:۰۱ صبح
Re: دوره بازرسی جوش - A.H.Kaloorazi - ۱۳۹۱/۳/۱ ۰۲:۴۳ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان