سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
تست جوشکار
۱۳۹۳/۵/۲۷, ۰۲:۴۶ عصر
ارسال: #1
تست جوشکار
با سلام...اگه لطف کنید مراحل تست گرفتن از جوشکار مطابق استاندارد Api 1104 رو توضیح دهید ممنون میشم (به طور مثال برای لوله 6 اینچ با ضخامت 7.9 میلی متر) .....و اینکه بعد از تست چه چیزهایی باید بر روی نمونه تست نوشته شود که بعد برای رادیو گرافی فرستاده شود::؟؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۳/۵/۲۸, ۰۸:۰۳ صبح
ارسال: #2
RE: تست جوشکار
باسلام
دوست عزيز آيا اين استاندارد را خوانده ايد؟
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۳/۵/۲۸, ۱۱:۰۸ عصر
ارسال: #3
RE: تست جوشکار
(۱۳۹۳/۵/۲۸ ۰۸:۰۳ صبح)M.chekavi نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
باسلام
دوست عزيز آيا اين استاندارد را خوانده ايد؟
با سلام
آره خوندم اما وقتی مطالب سایت رو میبینم خیلی ساده و بطور خلاصه کارشناسان مطابق استاندارد توضیح میدن دوست داشتم در این مورد هم توضیحی داده بشه؟؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۴/۲/۱۶, ۰۱:۵۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۲/۱۶ ۰۲:۰۱ عصر، توسط A.H.Kaloorazi.)
ارسال: #4
RE: تست جوشکار
(۱۳۹۳/۵/۲۷ ۰۲:۴۶ عصر)mohsen2014 نوشته شده توسط: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام...اگه لطف کنید مراحل تست گرفتن از جوشکار مطابق استاندارد Api 1104 رو توضیح دهید ممنون میشم (به طور مثال برای لوله 6 اینچ با ضخامت 7.9 میلی متر) .....و اینکه بعد از تست چه چیزهایی باید بر روی نمونه تست نوشته شود که بعد برای رادیو گرافی فرستاده شود::؟؟؟

بخش 6 استاندارد API 1104 بطور کامل به چگونگی احراز صلاحیت جوشکاران خط لوله اختصاص دارد. بر این اساس دو روش برای ارزیابی جوشکاران تعریف شده است، یکی ارزیابی تک منظوره یا خاص (Single Qualification) و دیگری ارزیابی چند منظوره یا عمومی (Multiple Qualification).

بر اساس بند 6.2.1 استاندارد، در ارزیابی تک منظوره، جوشکار باید دو قطعه لوله را بر اساس یک دستورالعمل جوش تایید شده جوشکاری کند.در حالتیکه جوشکار در وضعیت ثابت ارزیابی میشود، لوله میتواند بصورت افقی، عمودی و یا با زوایه 45 درجه و یا کمتر نسبت به افق قرار گیرد. جوشکارانی که میخواهند برای جوشکاری انشعاب از لوله، جوش نبشی و یا حالات دیگر ارزیابی شوند، باید برای تهیه نمونه آزمون مطابق شرایط دستورالعمل مربوطه جوشکاری نمایند.
در جوشکاری تک منظوره متغیرهای اساسی زیادی برای گواهینامه جوشکار وجود دارد، در نتیجه گستره عملکرد جوشکار خیلی محدود میباشد. این متغیرهای اساسی بر اساس بند 6.2.2 استاندارد شامل موارد زیر میگردند:
1- تغییر فرآیند جوشکاری به فرآیندی دیگر و یا تغییر ترکیب فرآیندها به ترکیبی جدید. البته اگر جوشکار برای چند فرآیند جوشکاری بطور مجزا ارزیابی شده باشد، هر ترکیبی از آنها را میتواند استفاده نماید.
2- تغییر جهت جوشکاری از سربالا به سرازیر و یا بالعکس.
3- تغییر رده فلز پرکننده از گروه 1 یا 2 به گروه 3 و یا از گروه 3 به گروه 1 یا 2 (جدول شماره 1 استاندارد).
4- تغییر قطر خارجی لوله از یک گروه به گروه دیگر. بر اساس استاندارد API 1104
لوله ها از نظر قطر خارجی به سه گروه تقسیم بندی شده اند که در زیر به آن اشاره شده است.
دسته بندی بر اساس قطر خارجی اسمی ( 6.2.2 d )
لوله هایی با قطر خارجی کمتر از 2.375" و یا 60.3 mm
لوله هایی با قطر خارجی 2.375" تا 12.750"
لوله هایی با قطر خارجی بزرگتر از 12.750" و یا 323.9 mm
5- تغییر ضخامت اسمی دیواره لوله از یک گروه به گروه دیگر. بر اساس استاندارد API 1104
سه گروه ضخامتی برای لوله ها مشخص شده که در ادامه به آن اشاره شده است.

دسته بندی بر اساس ضخامت دیواره اسمی ( 6.2.2 e )
ضخامت اسمی کمتر از 0.188" و یا 4.8mm
ضخامت اسمی بین 0.188" تا 0.750"
ضخامت اسمی بالاتر از 0.750"و یا 19.1 mm
6- تغییر وضعیت جوشکاری از حالتی که جوشکار در آن ارزیابی شده به وضعیتی دیگر. البته جوشکاری که در وضعیت ثابت و در حالتیکه محور لوله با زاویه 45 درجه نسبت به افق قرار داشته، ارزیابی شده باشد، تمام وضعیتهای جوشکاری نفوذی و نبشی لب روی لب را مجاز به جوشکاریست.
7- تغییر در طرح اتصال مانند حذف ورق پشت بند و یا تغیر آرایش لبه از جناقی به لاله ای.
در بند 6.3.1 شرایط تهیه نمونه های آزمون برای ارزیابی چندمنظوره جوشکار بیان شده است. در این حالت جوشکار باید دو نمونه آزمون را تهیه کند. نمونه اول یک جوش نفوذی برای اتصال دو تکه لوله با قطر خارجی حداقل 6.625" و ضخامت دیواره حداقل 6.4 mm ، در وضعیت ثابت افقی یا با زاویه حداکثر 45 درجه نسبت به افق میباشد. برای تهیه نمونه دوم جوشکار باید یک اتصال انشعابی کامل را برای لوله ای با حداقل قطر خارجی 6.625" و ضخامت اسمی حداقل 6.4 mm ایجاد نماید. در این حالت کلیه مراحل شابلون کاری، برش، سرهم بندی و جوشکاری باید توسط خود جوشکار انجام گیرد. برای جوشکاری این انشعاب، لوله اصلی باید بصورت افقی ثابت شده و انشعاب بصورت عمود د و در قسمت پایینی لوله قرار گیرد.
گواهینامه جوشکاری که بدین روش ارزیابی شده باشد دارای متغیرهای اساسی کمتر و گستره عملکرد مجاز وسیعتری خواهد بود. بر اساس بند 6.3.2 استاندارد جوشکاری که در هردو آزمون فوق با استفاده از لوله های با قطر خارجی 12.750" و یا بیشتر موفق شده باشد، مجاز است در تمام وضعیتها، تمام طرح اتصالات و لوله های با هر قطر و ضخامت دیواره ای را جوشکاری نماید. اما اگر برای آزمون خود از لوله هایی با قطر کمتر استفاده نماید مجاز است در تمام وضعیتها، تمام طرح اتصالات برای لوله هایی با قطر مشابه آزمون و یا کمتر، جوشکاری نماید. سایر متغیرهای اساسی در ارزیابی چند منظوره فقط شامل سه بند اول متغیرهای اساسی ارزیابی تک منظوره میباشد.
ارزیابی نمونه های جوش شده
برای ارزیابی نمونه های آزمون جوشکار ابتدا نمونه جوشکاری شده باید بر اساس بند 6.4 تحت بازرسی چشمی قرار گیرد و درصورت پذیرفته شدن باید بر اساس بند 6.5 تحت آزمایشهای مخرب و یا بر اساس بند 6.6 تحت آزمایش پرتونگاری یا آزمایش آلتراسونیک اتوماتیک قرار گیرد.
شرایط پذیرش جوش نمونه آزمون از دید بازرسی چشمی بر اساس بند 6.4 شامل موارد زیر میگردد:
  • جوش باید عاری از هرگونه ترک، عدم نفوذ و سوختگی باشد و باید ظاهر مناسبی داشته باشد.
  • عمق بریدگی کنار جوش در سطح بیرونی لوله در مجاورت گرده نهایی جوش نباید بیش از 0.8 mm و یا 12.5% ضخامت لوله، هر کدام کمتر باشد، تجاوز نماید. همچنین طول بریدگی کنار جوش در هر 12” طول جوش نباید بیش از 2” باشد.
  • هنگامی که از جوشکاری نیمه اتوماتیک و یا ماشینی استفاده میشود، باید میزان بیرون زدگی سیم جوش درون لوله در حداقل ممکن باشد.
درصورت استفاده از آزمایشهای مخرب برای ارزیابی جوشکار، نوع و تعداد آزمایشها باید بر اساس جدول شماره 3 و نحوه نموه سازی از قطعه جوشکاری شده باید طبق شکل شماره 12 انجام شود.


برای ارزیابی جوشکاران نیازی به محاسبه استحکام کششی نمونه نیست بنابراین میتوان از اجرای آزمایش کشش صرف نظر کرد با این شرط که در موارد مشخص شده به جای آزمایش کشش، آزمایش شکست شیاری جایگزین گردد ( 6.5.2). با توجه به این موضوع شرط مردود شدن آزمایش کشش برای ارزیابی جوشکار شکست نمونه در فلز جوش یا ناحیه اتصال جوش به فلز پایه و عدم تامین سلامت لازم بر اساس الزامات بند 5.6.3.3 میباشد ( 6.5.3).
البته برای ارزیابی اپراتورهای جوشکاری و همچنین تجهیزات جوشکاری ماشینی آزمایش کشش باید انجام شده و استحکام کششی نیز محاسبه گردد ( 6.5.2).
معیار پذیرش آزمایش شکست شیاری مطابق شرایط قید شده برای ارزیابی دستورالعمل جوش و بر اساس الزامات بند 5.6.3.3 میباشد ( 6.5.4).
با توافق کارفرما، برای ارزیابی جوشکار میتوان از آزمون پرتونگاری یا آزمون آلتراسئنیک اتوماتیک استفاده کرد. در این حالت آزمون باید بر اساس مندرجات بند
6.6 استاندارد اجرا گردد.
ارزیابی مجدد جوشکار
طبق بند 6.7 استاندارد، اگر بر اساس نظر نمایندگان کارفرما و پیمانکار، جوشکار بدلیل شرایط غیر قابل اجتناب و یا شرایطی که از کنترل وی خارج است، در آزمون ارزیابی رد شود، میتوان یک فرصت مجدد برای ارزیابی به جوشکار داد. در صورت رد شدن در آزمون دوم، تا زمانی که جوشکار مستنداتی دال بر طی کردن دوره آموزشی مناسب که مورد تایید کارفرما قرار گیرد، ارائه نکند، امکان ارزیابی او وجود ندارد.
ثبت مستندات
بر اساس بند 6.8 ، سندی حاوی آزمونهای اخذ شده از هر جوشکار و نتایج حاصل از آنها باید ثبت و نگهداری شود. برای این سند میتوان از فرمی شبیه به فرم نشان داده شده در شکل شماره 2 استاندارد استفاده کرد. همچنین باید لیستی از جوشکاران و دستورالعملهای جوشی که بر اساس آن ارزیابی شده اند تهیه و نگهداری کرد. درصورتیکه توانایی جوشکار زیر سئوال رود، ممکن است نیاز به ارزیابی مجدد داشته باشد.

***( این متن از جزوه آموزشی بازرسی جوش خطوط لوله اقتباس شده است که در حال بازنگری بر اساس تغییرات ویرایش 2013 میباشد و به زودی در قسمت دانلود جزوات آموزشی درج خواهد شد ) ***

-------------------------------------------------------------------------
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[url=http://www.wstd.ir][/url]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۶/۳/۵, ۰۵:۵۸ عصر
ارسال: #5
RE: تست جوشکار
کتاب کلید جوشکاری و پایپینگ در صنعت نفت وگاز تالیف مهندس دانشمند جلد اول در 1600 صفحه حاوی عناوین بسیار متنوع تست جوشکار،PQR،پروسه های جوشکاری،تورق،بررسی لوله ها،فولادها و...میباشد فایل PDF شامل 100 صفحه از کتاب مذکور را بصورت رایگان از ایمیل ayatollah_daneshmand@yahoo.com دریافت بدارید 09399148180
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان