از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
listed material
۱۳۹۱/۳/۲۰, ۱۰:۰۰ صبح
ارسال: #1
listed material
با سلام
اگرجنس قطعه ای در استاندارد ذکر نشده باشد یعنی از نوع listed material نباشد (در جداول QW-422 وجود نداشته باشد) جهت تهیه WPS & PQR چه اقدامات و مراحلی باید انجام پذیرد؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۳/۲۰, ۰۶:۱۳ عصر
ارسال: #2
Re: listed material
تا جایی که می دانم اصطلاح listed material در استانداردهای پایپینگ مانند B31.3 یا B31.1 کاربرد دارد. بر اساس بند QW-424 از ASME Sec.IX، موادی که در جداول QW/QB-422 آمده اند چون به آنها P No اختصاص یافته است، با عبارت assigned metals معرفی شده و آنهایی که در این جداول نیستند، unassigned metals نامیده می شوند مگر متریالی که شماره ی UNS آن با هر یک از شماره های UNS مواد جداول QW/QB-422 یکسان باشد که در آنصورت می توان از آن P No برای این متریال استفاده کرد.
(درباره ی UNS گفتنی است که متخصصان و كارشناسان ASTM و SAE در سال 1967 ميلادي مطالعاتي را به منظور ايجاد سيستم شماره گذاري يكسان (Unified Numbering System : UNS ) براي فلزات و آلياژها آغاز نمودند. اين برنامه سه وجه مختلف را دنبال مي كرد.
1- ساده كردن سيستمهاي نامگذاري متعددي كه در طول سالهای گذشته به طور مستقل ایجاد شده بودند.
2- اختصاص دادن شماره اي مشابه براي نامهاي تجاري بويژه در مواقعي كه چند شركت، يك آلياژ را تحت نام هاي تجاري گوناگون توليد مي كنند.
3- ايجاد يك سيستم جديد سازگار با رايانه توسط توسعه يك روش ثابت.
در سال 1969 ميلادي ارتش آمريكا اين پروژه را تحت حمايت قرار دارد. در سال 1975 میلادی نخستين چاپ UNS بطور مشترك توسط ASTM و SAE انجام شد. جزئيات نامگذاري به اين روش در استاندارد
ASTM E 527 : Standard Practice for Numbering Metals and Alloys in the Unified Numbering
System (UNS) آمده است.)
در ادامه ی بند QW-424 می خوانیم که assigned metalsباید با درج specification, type and grade یا درج آنالیز شیمیایی و خواص مکانیکی درWPS-PQR مشخص شوند. اگر استحکام کششی فلز در Spec. آن مشخص نشده باشد، باید حداقل استحکام کششی توسط سازمانی(مرجع-استانداردی) که آن فلز را معرفی کرده است، معین گردد.
حال بازگردیم به پرسش شما: اگر شما یک متریال unassigned دارید، نخست باید شماره ی UNS آن را با موارد موجود در جدول مقایسه کنید و اگر مورد مشابهی یافتید از P No. آن استفاده کنید.
دوم اینکه می توانید موافقت با معادل سازی را از کارفرما بگیرید. آنچه در مورد سازه های فلزی (D1.1) رایج است معادل سازی St 37-2 با A36 است. الیته در بسیاری موارد اینکار انجام نمی شود و مثلا RSt 37-2 در WPS یا PQR نوشته شده و برای بررسی نتایج آزمون کشش از اعداد کلید فولاد یا استاندارد مربوطه(DIN 17100) استفاده می شود.( گفتنی است DIN 17100 با EN 10025 جایگزین شده و نامگذاریها نیز تغییر کرده اند و RSt 37-2 در استاندارد جدید به S235JR تغییر یافته است خوشبختانه در ویرایش 2010 کد Sec.IX برخی از استانداردهای پایه اروپایی توسط ASME پذیرفته شده اند و بصورت SA/EN در جدول QW/QB-422 درج شده اند. اگر این جدول را ببینید S235JR را در کنار SA/EN 10025-2 خواهید یافت که به آن P No یک اختصاص یافته است.)
در قسمت other فرم WPS نیز اگر اطلاعات دیگری از متریال unassigned دارید، مانند شماره استاندارد یا نام تجاری و غیره ذکر نمایید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۳/۲۱, ۰۷:۳۰ صبح
ارسال: #3
Re: listed material
ممنونم از شمامثل همیشه عالی
جناب مهندس ، میخواستم بدونم اگر که هیچکدام از 2 راه ذکر شده نیز مشکل را مرتفع نکردآنگاه چه مراحلی را باید پیش برد تاWPS&PQR جهت فلز مجهول صادر گردد؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۳/۲۱, ۰۸:۳۹ صبح
ارسال: #4
Re: listed material
شاید اگر مورد را دقیقا ذکر می کردید بهتر می شد داوری کرد اما بنا بر آنچه فرموده اید این متریال دارای Spec یا استاندارد مشخصی نیست و مجهول است. تا جایی که دیده ام در این مورد Sec.IX سخنی نگفته است اما در ASME Sec.VIII div.1 بخش UG-10 جایی که ویژگیهای مواد ساخت مخزن بیان شده است از سه حالت: دارا بودن گواهینامه، صدور recertificate توسط سازنده ی مخزن و ورقی که not fully identified است سخن به میان آمده است که با توجه به پرسش شما بد نیست(UG-10(c را مطالعه فرمایید و ببینید آیا امکان استفاده از الزامات آن برای کاربرد در WPS-PQR وجود دارد یا خیر.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۳/۲۱, ۱۰:۲۶ صبح
ارسال: #5
Re: listed material
مرسی از راهنمایی خوبتون
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان