سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
Sec IX - 452.1 Table
۱۳۹۴/۱۲/۱۷, ۱۱:۳۸ صبح
ارسال: #1
Sec IX - 452.1 Table
توی جدول 452.1 ,محدوده تائید ضخامت برای جوشکار نوشته:
"maximum to be welded"
توی تفسیر ازمه گفته منظورش :unlimited است, در حالی که معنی لغوی "maximum to be welded" همون جوش دیپوسیت شده است, اگه منظورش unlimited بود خوب چرا مستقیم ننوشته unlimited؟


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)

یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۵/۱/۳۰, ۱۰:۳۶ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۲/۲۱ ۰۸:۱۰ صبح، توسط Hooman_Nikpoor.)
ارسال: #2
RE: Sec IX - 452.1 Table
با درود

همانطورکه میدانیم در استاندارد ASME IX تایید صلاحیت جوشکار می بایست مطابق یک WPS تایید شده که در پروژه مورد استفاده است انجام شود. در این WPS نیز یک بازه ضخامتی تعریف گردیده.
معنی لغوی " maximum to be welded" "حداکثر ضخامتی که قرار است جوشکاری شود" می باشد. حال این عبارت دلالت دارد بر حداکثر این بازه ضخامتی تعریف شده در WPS (های) مورد استفاده در پروژه به شرطی که سایر الزامات را نیز شامل شود (مثل P no. و غیره). مطابق تفسیر ASME نیز منظور از unlimited همین مطلب می باشد.
با یک مثال موضوع را تشریح میکنم.
فرض کنیم که فرایند جوشکاری مورد استفاده در سایت GMAW می باشد و بازه ضخامتی تعریف شده در WPS مورد استفاده در آزمون جوشکار نیز T بین 5 تا 50 می باشد (بعبارتی ضخامت test coupon مورد استفاده برای تایید WPS 25 mm بوده است) حال مطابق بند 2 از جدول QW-452.1 استاندارد ASME IX اگر جوشکاری ضخامت دستکم 13mm با 3 لایه جوشکاری کند و قبول شود می تواند حداکثر بازه ضخامتی مورد استفاده در WPS را تایید صلاحیت باشد و نیازی نیست که ضخامت test coupon ازمون او برابر 25mm باشد.
به باور من با توجه به اینکه استاندارد ASME اجازه میدهد که روی یک تست کوپن بیش از یک جوشکار آزمون دهد در مواقعی که محدودیت متریال داریم براحتی میتوان روی یک نمونه با ضخامت 28 میلیمتر دو جوشکار را unlimited تایید صلاحیت کرد

با آرزوی موفقیت
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۵/۱/۳۱, ۰۳:۰۷ عصر
ارسال: #3
RE: Sec IX - 452.1 Table
با سپاس فراوان از ارسال پاسخ واضح و کامل
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان