از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
منبعی برای wps & pqr
۱۳۹۰/۱۲/۲۳, ۰۱:۰۰ عصر
ارسال: #1
منبعی برای wps & pqr
سلام من یه منبعی میخوام که نمونه های اماده wps را بتونم تهیه کنم.میشه راهنمایی کنید؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۴, ۰۱:۱۲ عصر
ارسال: #2
Re: منبعی برای wps & pqr
با درود،
نرم افزارهایی برای تکمیل فرمهای مختلف جوشکاری وجود دارند مانند:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.cspec.com">http://www.cspec.com</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.wpsamerica.com/welding_software_demo3.php">http://www.wpsamerica.com/welding_software_demo3.php</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://softwaretopic.informer.com/wps-welding-program">http://softwaretopic.informer.com/wps-welding-program</a><!-- m -->
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که اینها رایگان نیستند و فقط می توانید از دموی بعضی از آنها استفاده کنید. راه دیگر، استفاده از جستجوی اینترنتی و یافتن نمونه های WPS – PQR با فرمت word یا excel است تا آنها را بر اساس نیازهای خود تغییر دهید. اگر از این روشها به نتیجه مطلوب نرسیدید و در استفاده از کامپیوتر مهارت دارید می توانید با اندکی صرف وقت، فرمهای مورد نیازتان را خود ایجاد کنید.
به عنوان آخرین نکته گفتنی است این فرمها معمولا غیر الزامی هستند و نیازی نیست دقیقا مشابه آنچه در کد یا استاندارد آمده است تهیه شوند، مثلا فرم WPS کد Sec. IX که در Appendix B آمده است یک فرمت پیشنهادی است و کاربر بر اساس نیازهای خود می تواند تغییراتی در آن بدهد. البته برخی مشاوران یا کارفرمایان به دلیل راحتتر بودن بازبینی مدارک و کاهش زمان، از پیمانکار می خواهند حتما از فرمهای استاندارد استفاده گردد و تغییری در آن داده نشود.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۶, ۱۱:۰۹ عصر
ارسال: #3
Re: منبعی برای wps & pqr
ممنون از راهنماییت ولی من فرم خام منظورم نبود.خود wpsمنظورم بود برای بیس متالهای مختلف.مثلا الومینیوم یا فولادها.

(سلام میشه ایدی یاهو تون را بگید تا اگه سوالی داشتم درباره جوش ازتون بپرسم؟ممنون)
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۰۱:۳۴ عصر
ارسال: #4
Re: منبعی برای wps & pqr
درود بر شما،
نمونه های این مدارک را با جستجوی اینترنتی می توانید بیابید. از گوگل و کلید واژه های زیر استفاده کنید.
weld procedure specification
sample welding procedure specification
wps sample
این لینک هم شاید مفید باشد:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.google.com/search?q=weld+procedure+specification&hl=en&sa=X&biw=1024&bih=634&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ei=7l1kT8ezKcnasganq_zXBQ&ved=0CFEQsAQ">http://www.google.com/search?q=weld+pro ... d=0CFEQsAQ</a><!-- m -->
اگر دوستانی در شرکتهای مهندسی دارید می توانید از آنها بخواهید تا نمونه هایی در اختیارتان قرار دهند. این نمونه ها می توانند به عنوان یک الگو مورد استفاده قرار گیرند اما در استفاده از آنها باید تمام جوانب را بسنجید زیرا نکته مهم این است که Sec. IX به تنهایی برای تهیه WPS – PQR کافی نیست (not a standalone code) بلکه باید همواره یک چشممان به کد ساخت مانند B 31.3 یا Sec. VIII یا API 650 و نیز specها یی نظیر NIOEC یا IPS و ... هم باشد زیرا عموما کد ساخت یا spec الزاماتی فراتر از الزامات Sec. IX دارد (overrule) و باید همیشه به یاد داشته باشیم در دست داشتن یک WPS تایید شده، تضمینی برای قابل پذیرش بودن آن برای تمام کدهای ساخت نیست. حتی اگر نمونه WPS یک پروژه را در اختیار داشته باشید باید دقت کنید تغییر در محدوده ضخامت یا دمای طراحی آن تجهیز و یا تغییر سایر متغیرها، ممکن است الزامات جدیدی را پدید آورد. مثلا اگر از WPS – PQR برای جوشکاری مخزن تحت فشار ایستگاه تقویت فشار گاز (فضای باز) شهر نکا با حداقل دمای طراحی فلز MDMT حدود 2- درجه سانتیگراد استفاده شده باشد، همان مدارک را نمی توان برای همین تجهیز با شرایط مشابه اما در شهر اردبیل با MDMT حدود 30- درجه سانتیگراد به کار برد زیرا الزام آزمون ضربه وجود خواهد داشت.
در مورد پاسخ به پرسشها با ایمیل باید بگویم فلسفه ایجاد این انجمن گفتگو، مشارکت جمعی به منظور رسیدن به پاسخی دقیق، مستند و در خور بوده است و بی گمان با طرح پرسشتان در انجمن، با چند نظر و دیدگاه مختلف روبرو می شوید که برآیند آنها شما را به پاسخ دقیق تری خواهد رساند. به قول بزرگمهر حکیم: "همه چیز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده اند"

پیروز باشید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۰۲:۰۵ عصر
ارسال: #5
Re: منبعی برای wps & pqr
تازه یادم آمد... Smile
علاوه بر منابع بالا، به تازگی (بهمن 1390) یک کتاب فارسی منتشر شده است که wps های نمونه برای مواد مختلف ارائه داده است. من این کتاب را مطالعه نکرده ام اما معرفی آن را در <!-- m --><a class="postlink" href="http://weldeng.net/weblog/">http://weldeng.net/weblog/</a><!-- m --> دیده ام. با توجه به فهرست مطالب آن، کتاب بسیار خوبی به نظر می رسد. با توجه به کمبود مراجع و منابع در مورد مدارک جوشکاری، مطالعه این کتاب می تواند بسیار مفید و راهگشا باشد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۷, ۱۰:۵۲ عصر
ارسال: #6
Re: منبعی برای wps & pqr
ممنون از راهنمایی تون!
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان