سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
فلنج (Flange) چیست؟
۱۴۰۲/۶/۱, ۰۲:۴۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴۰۲/۶/۱ ۰۲:۴۵ عصر، توسط cheshmandazsanat.)
ارسال: #1
فلنج (Flange) چیست؟
[b]فلنج‏‌ ها يكي از اتصال‏‌دهنده‏‌های لوله‏‌ها، شيرآلات و دستگاه‏‏‌ها به يكديگر می‌‏باشند. این محصول به صورت قطعه‌‏‏ای ديسكي شكل است که هميشه به صورت جفت به کمك پيچ و مهره دو قطعه را به هم متصل می‏‌کند و به آساني باز می‌‏شود و برای فشارهای کم و بالا مناسب است.

آب‏‌ بندی بين دو فلنج توسط لايی (واشر-Gasket) که بين آن‌ها قرار داده می‏‌شود صورت می‌گیرد. این محصول از جنس فولاد و آلياژهای آن و چدن و ديگر فلزات ساخته می‌شوند. قطر اسمی آنها (nominal diameter) برابر قطر لوله‌‏ای است که به آن متصل می‌‏شود. به عنوان مثال برای لوله‏‌ی 2 اینچ از فلنج 2 اینچ استفاده می‏‌شود.

[تصویر:  %D9%81%D9%84%D9%86%D8%AC%2F%D9%81%D9%84%...AA-min.png]

استاندارد فلنج

در بعضی از موارد برای اتصال لوله ها به یکدیگر یا به سایر تجهیزات از اتصال فلنجی استفاده می شود. این نوع اتصال به دلیل آسانی در نصب و جدا شدن، در مواردی که لازم است خطوط به شکل متناوب برای بازدید یا تعمیر باز و بسته شود؛ کاربرد دارد. اتصال کمپرسورها، راکتورها، پمپ ها، مبدلهای حرارتی و ... به خطوط لوله به وسیله فلنج هایی انجام می شود که با استاندارد ASME B16.5 و API B6 یکسان سازی شده است.

یکی از موارد مورد اهمیت، استاندارد فلنج می باشد. فلنج ها نیز مثل دیگر تجهیزات دارای استانداردهای بین المللی مخصوص به خود است. این محصول از استاندارد های متعددی برخودار است که مهم ترین آنها استاندارد ASME می باشد. از مهمترین استاندارد های متریال فلنج می توان استاندارد ASTM A105 برای فلنج های فورج شده از جنس کربن استیل، استاندارد ASTM A266 برای فلنج های کربن استیل و مورد استفاده درمخازن تحت فشار و استاندارد ASTM A182 برای فلنج های استنلس استیل است.

ASME B16.5: مشخصات ابعادي فلنج ها و اتصالات از سايز 2/1 تا 24 اينچ
ASME B16.47: مشخصات ابعادي فلنج ها و اتصالات از سايز 26 تا 60 اينچ

در استاندارد ASMI B16.5 فلنج ها در کلاس های 150 ، 300 ، 600 ، 900 ، 1500 می باشند؛ و در استاندارد ASMI B16.47 فلنج ها در کلاس های 75 ، 150 ، 300 ، 600 ، 900 قرار دارند.

بهتر است بدانید که استاندارد ASME ابعاد فلنج ها را شامل می شود و متریال سازنده آنها را پوشش نمی دهد.


فلنج های تولیدی با استاندارد ASME B16.5 عبارتند از:


انواع فلنج گلو دار
فلنج نر و ماده
فلنج رزوه ای یا دنده ای
فلنج اسلیپ آن
فلنج کور
فلنج گردنه دار یا گلو دار


تقسیم‌‏بندی فلنج ‏‌ها از نظر نوع اتصال عبارتند از:

1. فلنج سطح ساده (flat face flange ): در اين نوع محصول، سطح این محصول که در مقابل فلنج ديگر قرار گرفته و بر روی آن واشر قرار داده می‌‏شود کاملا صاف است. معمولا جنس های چدنی و يا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از اين نوع ساخته می‏‌شوند.

2. فلنج سطح برجسته (raised face flange ): در اين نوع اتصالات سطح آن که در مقابل فلنج ديگر قرار گرفته و بر روی آن واشر قرار داده می‌شود نسبت به سطح کلی آن برجسته‏‌ تر ساخته می‌‏شود. بر اساس استاندارد، مقدار برجستگی در تمام اندازه‏‌ها برای کلاس‌‏های 150 و 300 برابر با 1.6 mm و کلاس‏‌های بالاتر 6.4 mm است. در قسمت برجستگی ممكن است سطح کاملا صيقلی (smooth finish) و يا دارای شيار (serrated finish) باشد و اين شيارها يا به صورت هم مرکز و يا حلزونی می‌باشند که روش ساخت آن در استاندارد mss-sp-6 مشخص گرديده است. معمولا عمق شيارها 0.4 mm و فاصله‏‌ی آن‌‏ها از هم 0.8 mm است.

3. فلنج نر و ماده ( male & female flangeدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
): صفحه‌‏ی اين نوع محصولات که به صورت جفت وجود دارد يكی دارای برآمدگی به ارتفاع 6.4 mm و دیگری دارای تورفتگی به عمق 5 mm است.

4. فلنج با صفحه دارای زبانه و شيار (tongue & groove facing flange ): اين نوع محصول به صورت جفت وجود دارد و همانند فلنج نر و ماده است با اين تفاوت که قطر داخلي زبانه و شيار تا سوراخ فلنج (مسير جريان) ادامه ندارد و بنابراين لايی را روی قطر داخلي و خارجي خود نگه می‏‌دارد و همين باعث می‌شود لايی از خوردگی و فرسودگی محفوظ بماند. ساختمان زبانه و شيار حداقل سطح لايی نوع مسطح را ايجاب می‏‌کند و بنابراين تحت فشار پيچ‌‏‏ها، کم‌ترين بار و ماکزيمم راندمان اتصالی ممكن (joint efficiency) برای لايی‌‏‏های مسطح را ایجاد می‏‌کند. در اين نوع اتصال ميزان برآمدگی زبانه 6.4 mm و عمق شيار 5 mm است.

5. فلنج با صفحه‌‏ی اتصال رينگ (ring type joint facing flange): نحوه‏‌ی اتصال اين محصولات به اين صورت است که بر روی صفحه‏‌ی هر فلنج يك محل رينگ تعبيه گرديده است به طوری كه وقتی دو فلنج روبروی هم قرار می‌گيرند يك رينگ بين آن‌ها قرار گرفته و پس از محكم کردن محصولات توسط پيچ و مهره اين رينگ تحت فشار قرار گرفته و باعث آب‏‌بندی می‏‌شود. رينگ‌‏هايی که بين دو محصول قرار می‌گيرند دارای مقطع تخم مرغی (oval) و يا ٨ ضلعی (octagonal) می‌‏باشند. محل رينگ روی صفحه‌‏ها ممكن است دارای کف مسطح و يا گرد باشد که رينگ‌‏هايی با مقطع ٨ ضلعی برای کف مسطح مناسب‏‌ترند.

فلنج‌ ‏ها با صفحه اتصال رينگی از ۴ مورد قبلی گران‌تر هستند ولي بازده‌ی آن ماکزیمم است، زيرا فشار داخلی سيال روی رينگ‌‏ها اثر کرده و باعث می‌شود که نيروی حائلی و ضدنشت را زياد کند و چون دو محصول مقابل شبيه به هم هستند بنابراين اشكالات مدل های نر و ماده را هنگام نصب ندارند و چون لايي زير صفحه‏‌ی فلنج است صفحه‏‌ی آن در موقع نصب و انتقال کمتر در معرض خراب شدن است. این اتصالات با صفحه‌‏ی اتصال رينگی در صنايع نفت و گاز و برای سيستم‏‌های فشار و دمای بالا کاربرد دارند و در اين صنايع مقطع ٨ ضلعی بيشتر کاربرد دارد زیرا اين نوع رينگ‌‏ها تماس صفح‌ه‏ای ایجاد می‌کنند در صورتی كه رينگ‏‌ها با مقطع تخم مرغی تماس خطی ايجاد می‏‌نمايند.

منبع: قیمت فلنج چشم انداز صنعت

برای مشاهده قیمت فلنج وارد دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شوید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان