سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
فرورفتگی سطح لوله
۱۳۹۱/۱۰/۱۲, ۰۷:۵۶ عصر
ارسال: #1
فرورفتگی سطح لوله
با سلام
اگر در خط لوله در اثر صدمات مکانیکی مقداری از سطح لوله دچار فرورفتگی شود،از نظر استاندار(مخصوصا API 1104) چکار باید کرد؟چطور مقدار این فرورفتگی محاسبه می شود و مقدار مجاز این فرورفتگی چقدر می تواند باشد.
لازم به ذکر است که من این مورد را در یکی از خطوط لوله دیدم که در اثر سقوط یک سنگ بزرگ بر روی خط لوله،قسمتی از لوله دچار فرو رفتگی شده بود.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۱۰/۲۲, ۰۱:۴۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۰/۲۲ ۰۱:۴۹ عصر، توسط M.chekavi.)
ارسال: #2
Rainbow RE: فرورفتگی سطح لوله
رفرنس اصلی مشخصات فنی لوله گذاری و ساخت لوله است.
در اين مورد مي توان به API 5L مراجع نمود. طبق اين مشخصه فني ساخت لوله ، اگر عمق محل ضربه بصورت تيز باشد عمق فرورفتگي حداكثر 3.2mm و در غير اينصورت حداكثر 6.4mm مجاز مي باشد. همچنين طول فرورفتگي نبايد از 1/2 قطر لوله بيشتر باشد. قسمتي كه فرورفتگي بيش از حد مجاز است بايد cut off شود.

طبق ASME B31.8 در لوله هاي با قطر NPS 12 و كمتر حد مجاز DENT برابر 1/4" و براي لوله هاي با سايز بزرگتر از NPS 12 حد مجاز 2% قطر لوله اسمي است. در اين استاندارد علاوه بر اينكه رفع آن ذكر شده است قيد گرديده كه در صورت عدم رفع بايد نسبت به كاهش فشار خط اقدام نمود.ضمن اينكه رفع اين عيب با ستفاده از patch يا وارد نمودن ضربه از سمت مخالف مجاز نمي باشد.
بايد در نظر گرفت كه در DENT هيچگونه خراش،لهيدگي،كاهش ضخامت ، ترك و ... نبايد وجود داشته باشد كه در اين صورت بررسي موارد فوق نيز بايد لحاظ شوند. در صورت نیاز به سنگ زدن تلورانس ضخامت باید در نظر گرفته شود. اگر کاهش ضخامت بیش از حد تلورانس باشد باید طبق مواردی که در این استاندارد ذکر شده است نسبت به کاهش فشار و ... اقدام نمود. در اين كد اطلاعات بيشتري وجود دارد كه مي توان به آنها مراجعه نمود.

اين عيب در صورتيكه رفع نگردد مشكلاتي ازقبيل ، ايجاد توربالانس در سيال ،خوردگي ، فشار بر سيستم پمپاژ و اختلال در پيگراني و ... ايجاد مي نمايد. همچنين وضعيت پوشش داخلی و خارجی لوله نيز بايد مد نظر قرار گيرد و در صورت آسيب ديدن مطابق مشخصات فني پوشش لوله تعمير شود.

معمولا رد و قبولي DENT با چشم قابل تشخيص است ولي در صورت نياز به ثبت عمق آن يا عدم امكان تشخيص بصورت چشمي براي اندازه گيري عمق مي توان از يك تراز،خط كش ، گونيا ، نخ ،شمشه و ... استفاده نمود. با قرار دادن دو سر هر كدام از ابزار فوق در جهت طولي لوله و طرفين فرورفتگي قسمتي از فرورفتگي كه بيشترين فاصله را نسبت به اين ابزار را دارد عمق DENT در نظر گرفته ميشود.(شکل های پیوست)


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)


.docx  dent pic.docx (اندازه: 63.11 KB / تعداد دفعات دریافت: 49)
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان