از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
جنس پشت بند
۱۳۹۱/۱/۲, ۰۳:۴۷ عصر
ارسال: #1
جنس پشت بند
با سلام
آیا تغییر جنس پشت بند در جایی که مثلا استفاده از پشت بندسرامیکی در مدارک اشاره شده است به پشت بند مسی مجاز است؟ آیا نیاز به PQR مجدد داریم؟
با تشکر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۱/۸, ۰۱:۱۶ عصر
ارسال: #2
Re: جنس پشت بند
با درود،
نخست باید توجه داشت که Sec. IX پشت بند (backing) را از retainer جدا می کند ( تعاریف واژگان QW/QB-492 را ببینید. در ضمن در فرمت پیشنهادی WPS در QW-482 در توضیح backing material اشاره شده که این آیتم هم به backing و هم به retainer اشاره دارد.) اما AWS هر دو را با یک تعریف مشخص نموده است. به این ترتیب اگر با Sec. IX کار می کنید باید به دو بند QW-402.4 و QW-402.11 توجه داشته باشید.
پرسش شما یعنی پشت بندهای سرامیکی و مسی در دسته retainer قرار می گیرند که می توان نوع سرامیکی را non-metallic retainer و نوع مسی را non-fusing metal retainer بر اساس تقسیم بندی QW-402.11در نظر گرفت. بر اساس جدول QW-253 گذاشتن یا برداشتن آن جزو متغیرهای غیر اساسی محسوب شده و روشن است که تغییر جنس آن نیز نیاز به PQR دوباره نخواهد داشت.
شایان گفتن است، Sec. IX هیچ راهنمایی یا الزامی برای تکمیل بخش (Backing Material (type از فرمت پیشنهادی WPS در فرآیند SMAW ندارد. فقط در QW-402.5 آمده است برای فرآیند GTAW باید ترکیب شیمیایی پشت بند در WPS درج گردد.

نوروزتان پیروز
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان