از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
تهیه PQR برای محدوده ای از ضخامت ها
۱۳۹۰/۱۲/۲۲, ۰۷:۵۳ عصر
ارسال: #1
تهیه PQR برای محدوده ای از ضخامت ها
با سلام.
برای تهیه WPS و PQR برای فولادی خاصی فرضا ضخامت های موجود از 10تا 20میلیمتر در سازه داریم.
اگر WPS-PQR برای ضخامت 10mm تهیه شود قاعدتا تا 2T یعنی 20mm را بر اساس ASME پوشش می دهد. ضخامت 10mm برای جنسی با طرح اتصال خاص, شاید نیاز به پیش گرم نداشته باشد ولی این تضمین وجود ندارد که ضخامت 20mm نیز پیش گرم نخواهد. اگر ضخامت 20mm پیش گرم نشود مشکلات جوشکاری خاص خود پدید می آید. اگر پیش گرم بشود طبق ASME این پیش گرم نیاز به تایید مجدد PQR دارد.
اینجا این مساله را چطور باید توجیه کرد؟
با تشکر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۴, ۰۱:۱۴ عصر
ارسال: #2
Re: تهیه PQR برای محدوده ای از ضخامت ها
با درود،
پیش از هر چیز یادمان باشد قانون دو برابر ضخامت همواره درست نیست زیرا بر اساس بند QW-407.4 در صورت وجود برخی شرایط ( مثلا PWHT یک فولاد کربنی در دمای 670 درجه سانتیگراد) 2 برابر به 1/1 برابر کاهش می یابد.
اما برگردیم به پرسشتان. نگفته اید این سازه چه نوع سازه ایست. نخست باید ببینید بر اساس کد ساخت تجهیز آیا نیاز به پیشگرم وجود دارد یا نه. مثلا اگر پایپینگ یک پالایشگاه است باید به جدول 330.1.1 کد B31.3 مراجعه کنید یا اگر یک مخزن تحت فشار ساخته می شود باید ASME Sec. VIII, Div. 1, Appendix R را ببینید. به این ترتیب دیگر با شک و گمان در مورد ضرورت انجام پیش گرم تصمیم نمی گیرید. پس از این مرحله باید از همان کد ساخت تجهیز استفاده کنید و ببینید آیا آزمون ضربه الزامی است یا نه. با این اطلاعات می توانید بر اساس نوع متغیر پیش گرم مطابق QW-253 برای انتخاب دامنه ضخامت WPS و به دنبال آن ضخامت نمونه PQR تصمیم گیری نمایید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان