سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش
۱۳۹۶/۲/۲۶, ۰۸:۳۵ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۶ ۰۸:۳۹ صبح، توسط mahsabk.)
ارسال: #1
تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش
رادیوگرافی جوش یکی از انواع تست های غیر مخرب برای یافتن عیوب و ناپیوستگی های داخلی سازه های کوچک و بزرگ فلزی می باشد. به دلیل پر هزینه بودن این روش بازرسی جوش پرتونگار و یا کارشناس تست جوش باید دانش و آگاهی لازم برای تفسیر فیلم رادیوگرافی و یافتن انواع نقص در آن را داشته باشد تا باعث اتلاف پول و وقت نشود. در این مقالهدیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
انواع عیوب موجود در یک فیلم رادیوگرافی به تو کامل با شکل توضیح داده می شود.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه بازرسی جوش رادیوگرافی فیلم های رادیوگرافی با کیفیت بالا تولید می شوند علاوه بر این پرتونگار باید در تفسیر فیلم رادیوگرافی جوش ماهر باشد تا بتواند نقص ها را تشخیص دهد. تفسیر رادیوگرافی جوش در سه مرحله انجام می شود:

تشخیص
تفسیر
ارزیابی

که همه این ها از تیزی دید یک پرتونگار ماهر نشئت می گیرد. توانایی یک فرد برای تشخیص ناپیوستگی در رادیوگرافی نیز تحت تاثیر شرایط روشنایی در محل مشاهده، و سطح تجربه برای به شناختن ویژگی های مختلف در تصویر است. موارد زیر برای کمک به دانشجویان جهت توسعه درک از انواع نقص موجود در جوش و چگونگی ظهور آنها در یک فیلم رادیوگرافی جوش توسعه داده شده است.
ناپیوستگی ها در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


ناپیوستگی ها وقفه ای در ساختار معمولی مواد هستند. این وقفه ممکن است در فلز پایه، مواد جوش و یا “تحت تاثیر حرارت” مناطق رخ دهد. ناپیوستگی هایی که با کد ها و مشخصات مورد استفاده در مطالبات و کنترل بازرسی برآورده نمی شوند به عنوان نقص اشاره شده اند.
ناپیوستگی های عمومی جوش

ناپیوستگی های زیر نمونه هایی در انواع جوشکاری می باشند.

لایه سرد (Cold lap) وضعیتی است که در آن فلز پرکننده جوش نمی تواند به درستی با فلز پایه یا مواد پاس جوش قبلی (لایه سر بین پاسی) فیوز کند. در اینجا قوس فلز پایه را به اندازه کافی ذوب نمی کند و باعث می شود گوادل نیمه مذاب به مواد پایه بدون اتصال جریان پیدا کند.

تخلخل( porosity) ناشی از به دام افتادن گاز در فلز جامد است. تخلخل می تواند در اشکال متعددی در یک عکس رادیوگرافی به خود بگیرد اما اغلب به صورت نقاط تاریک گرد یا نقاط نامنظم یا لکه های تیره در خوشه ها یا ردیف ها ظاهر می شوند. گاهی اوقات، به نظر می رسد که تخلخل دراز است و دارای یک دم باشد. این امر نتیجه تلاش گاز برای فرار است درحالی که فلز هنوز هم در حالت مایع بوده و تخلخل حفره های کرمی نامیده می شود.

تخلخل خوشه ای (Cluster porosity) ناشی از آلوده شدن الکترودهای شار پوشش داده شده با رطوبت می باشد. هنگامی که رطوبت حرارت داده می شود به گاز تبدیل می شود و در جوش در طول فرآیند جوشکاری به دام افتاده می افتد. تخلخل خوشه ای درست مانند تخلخل متداول می باشد اما نشانه های آن به صوذت نزدیک به هم گروه بندی شده اند.


آخال های سرباره (Slag inclusions) مواد جامد غیر فلزی محبوس در فلز جوش یا بین جوش و فلز پایه هستند. در نمای رادیوگرافی، اشکال تاریک، نامتقارن و دندانه دار در جوش یا در امتداد مناطق اتصال جوش نشان دهنده آخال های سرباره هستند.
رادیوگرافی جوش


نفوذ ناقص (IP) و یا عدم نفوذ (LOP) هنگامی رخ میدهد که فلز جوش نتواند به مفصل نفوذ کند. این یکی از شایع ترین ناپیوستگی های جوش است. عدم نفوذ اجازه می دهد تا فشار طبیعی افزایش یافته باعث انتشار ترک شود. شکل ظاهری IP در فیلم رادیوگرافی به صورت نقاط تیره ، لبه های صاف می باشد.
تست رادیوگرافی جوش عدم نفوذ

همجوشی ناقص (Incomplete fusion) شرایطی است که فلز جوش پرکننده با فلز پایه به درستی ترکیب نمی شود. ظاهر این نقص دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
معمولا به صورت یک خط تیره و یا خطوط گرا در جهت درز جوش در امتداد آماده سازی جوش و یا منطقه اتصال می باشد.

تقعر داخلی یا مکیدن به عقب (Internal concavity or suck back)شرایطی است که در آن فلز جوش سرد شده و به ریشه جوش کشیده شده است. این نقص شبیه به یک عدم نفوذ است اما خط دارای لبه های نامنظم بوده که اغلب بسیار گسترده در مرکز تصویر جوش وجود دارد.
برش زیرین (آندرکات) ریشه ای یا داخلی یک زوال فلز پایه نزدیک به ریشه جوش می باشد. در تصویر دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جوش به صورت یک خط نامنظم تیره افست از خط مرکزی قطعات بهم جوش خورده به نظر می رسد. آندرکات به صافیLOP نمی باشد زیرا از لبه زمین پیروی نمی کنند.


برش زیرین (آندرکات) خارجی یا تاجی یک زوال فلز پایه نزدیک به تاج جوش می باشد. در تست غیر مخرب رادیوگرافی، به عنوان یک خط نامنظم تیره در امتداد لبه در خارج از منطقه جوش ظاهر می شود.

افست و یا عدم تطابق شرایط مرتبط با یک نقص که در آن دو قطعه با هم جوش داده شده به درستی تراز وسط قرار ندارنند. تصویر رادیوگرافی یک تفاوت قابل توجه در چگالی بین دو قطعه را نشان می دهد. تفاوت در تراکم توسط تفاوت در ضخامت مواد ایجاد می شود. خط مستقیم تاریک توسط شکست فلز جوش به ترکیب با منطقه خشکی ایجاد می شود.
منبع: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
، دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ابزار دانلودر توییتر
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان