سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
ترکیب شیمیایی
۱۳۹۱/۸/۱۱, ۰۹:۲۴ صبح
ارسال: #1
ترکیب شیمیایی
در انالیز شیمیایی لوله های X65MS مقادیر ماکزیمم اعلام شده و اشاره به مقادیر مینیمم نشده است، مثلا درصد کربن ماکزیمم برای لوله های جوش شده % 0.1 اعلام شده حال اگر در گزارش تست کوانتومتری خود سازنده برای این پایپها میزاد درصد کربن 0.04% اعلام شود مشکلی بوجود نخواهد امد؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۸/۱۷, ۰۸:۳۰ صبح
ارسال: #2
Rainbow RE: ترکیب شیمیایی
در خصوص اين فولاد در صورتيكه الزامات خواص مكانيكي تامين گردد رعايت حداكثرهاي آناليز شيميايي كفايت مي نمايد.

استانداردها در خصوص آناليز شيميايي معمولا ميزان حداكثر عناصر آلياژي را ذكر مي كنند. اما براي بعضي از فلزات با توجه به ويژگي هاي خاصي كه مد نظر است(از قبيل مقاومت به خوردگي،مقاومت به سايش،مقاومت به خزش و ...) لازم است ميزان بعضي از عناصر(مانند كرم،نيكل و ...) از حد خاصي كمتر نباشد و بعبارت ديگر MIN و MAX تعريف مي شود.

در خصوص فولاد API 5L X65MS كه مورد نظر شما مي باشد لازم به ذكر است كه اين فولاد ميكرو آلياژي بصورت ترمومكانيكال توليد شده و در سرويس هاي ترش بكار مي رود و با توجه به كاربرد آن و افزايش جوش پذيري سعي مي شود از حداقل كربن استفاده شود و درصد عناصر مضري از قبيل گوگرد و فسفر نيز تا حد امكان كاهش يابد. با توجه به اينكه اين فولاد در سرويس هاي ترش استفاده مي شود جهت كاهش سختي و كاهش ميزان آخال ها در فولاد سعي مي شود با حداقل عناصر ،خواص مكانيكي و خوردگي تامين گردد.

بايد در نظر گرفت آناليز شيميايي به تنهايي تعيين كننده گريد اين فولاد نبوده و ميزان عناصر از طرف سازنده بگونه ايي انتخاب مي گردد كه الزامات مكانيكي از قبيل استحكام تسليم ،مقاومت در برابر ضربه و ... و همچنين الزامات NACE جهت آزمون هاي SSCC و HIC تامين گردد.

بعنوان مثال براي عناصر ريز كننده دانه مانند واناديوم حداقل ذكر نشده است ولي فولاد ساز جهت ريز نمودن دانه و افزايش مقاومت در برابر ضربه مجبور به رعايت حداقل هايي مي باشد كه توسط نامبرده تنظيم مي گردد.


ضمنا كاربرد اين فولاد صرفا در صنايع فراساحل نمي باشد
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان