از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
ارتودنسی متحرک
۱۳۹۶/۱۲/۱۵, ۰۷:۵۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ ۰۷:۵۳ عصر، توسط sameni.)
ارسال: #1
ارتودنسی متحرک
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چیست؟
از ارتودنسی متحرک ، برای مرتب کردن دندان ها در شرایطی استفاده می شود که یا نامنظمی دندان ها کم بوده و تنها در یک یا دو دندان باشد یا اینکه سن بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ثابت، کم است یعنی هنوز دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین نشده اند. دستگاه های متحرک هر چند در مرتب کردن دندان ها به اندازه انواع ثابت موثر نیستند، اما در رفع ناهنجاری های فکی در سنین رشد می توانند بسیار موثر باشند.
انوع مختلفی از این دستگاه ها وجود دارند که بسته به اینکه مشکل فکی، کوچک بودن فک پایین، فک بالا یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری است، از انواع خاص در سنین مشخصی استفاده می شود. دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شامل دو دسته کلی می شود یک گروه عبارتند از پلاک های متحرک ساده برای حرکات جزئی دندانی و گروه دیگر شامل پلاک متحرکی که برای رفع ناهنجاریهای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رود (ارتوپدی فک).
پلاکها ممکن است تک فکی و يا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پايين) باشد شما می‌توانید خودتان آن را در دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاک‌ها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان‌ها و فک‌تان وارد کنند، فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با متخصص ارتودنسی همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید.
یکی دیگر از موارد استفاده از ارتودنسی متحرک زمانی است که بیمار ارتودنسی ثابت را از دهان خود خارج می کند. در این زمان موقع نگهداری و مراقبت از دندان ها می باشد. اگر فرد از برداشتن ارتودنسی ثابت از ارتودنسی متحرک استفاده نکند احتمال اینکه دندان ها به حالت اولیه ود بازگردند بسیار زیاد است.
دستگاه ارتودنسی متحرک انواع گوناگونی دارد که انتخاب نوع آن به متخصص ارتودنسی بستگی دارد. از انواع معروف ارتودنسی متحرک می توان به پلاک های متحرک هاولی، پلاک های متحرک وکیوفرم، پلاک های ثابت یا دائمی اشاره نمود.
نحوه استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک به این گونه است:
  1. دستگاه ارتودنسی متحرک باید در طول شبانه روز روی دندان ها باشد و فقط در هنگام ورزش و غذاخوردن و شنا کردن از دهان خارج شود.
  2. همچنین دستگاه ارتودنسی متحرک زمانی که از دهان خارج شد باید در جای امنی نگهداری شود زیرا این دستگاه بسیار شکننده است و همچنین هزینه آن بسیار بالاست.
  3. دستگاه ارتودنسی متحرک اگر از دهان خارج شود باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار بگیرد.
  4. برای شستشوی دستگاه ارتودنسی متحرک به هیچ عنوان نباید از آب گرم و جوش استفاده شود زیرا باعث آسیب زدن به دستگاه ارتودنسی می شود.
  5. دستگاه ارتودنسی متحرک باید هفته ای یک بار در محلول شستشو قرار بگیرد تا جرم آن کاملا پاک شود.
افرادی که از ارتودنسی متحرک
استفاده می کنند باید دقت لازم را در نگهداری براکت ها داشته باشند.
مزایای ارتودنسی متحرک
یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که در هنگام شستشو می توان دستگاه را از دهان خارج نمود. این مورد یکی از مواردی است که باعث محبوبیت ارتودنسی متحرک شده است.

مزیت دیگر ارتودنسی متحرک طول درمان کوتاه تر نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. با این روش فرد زمان کمتری مجبور است دستگاه ارتودنسی را در دهان خود تحمل کند.
درمان ارتودنسی متحرک به معنای استفاده از پلاک‌های متحرک است که توسط خود بيمار در دهان قرار داده شده و در صورت نیاز، از دهان خارج می‌شود. ارتودنسی متحرک معمولاً پس از تکمیل دوره درمان با ارتودنسی ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مزایای ارتودنسی متحرک متعدد با اهمیت بوده و به شرح زیر هستند:
• امکان خارج کردن پلاک متحرک ارتودنسی از دهان در هنگام صرف غذا
این شرایط باعث می‌شود بیمار از غذا خوردن خود لذت برده و ذرات غذا در فضای بین بریس و دندان گیر نکند. این ویژگی می‌تواند احتمال فرسایش و ایجاد پوسیدگی دندان را کاهش دهد.
• قابلیت آسان تمیزکردن
تمیز کردن این نوع بریس‌ها بسیار ساده‌تر از سیم‌ها و بریس‌های ارتودنسی ثابت است. می‌توان این ابزارها را به آرامی با استفاده از یک مسواک و خمیردندان مناسب تمیز کرده یا این ابزارها را برای مدت 15 دقیقه در یک لیوان آب و محلول تمیز کننده قرار داد.
• عدم نیاز به چسب دندانپزشکی
ارتودنسی متحرک به استفاده از چسب دندانپزشکی برای تثبیت در ناحیه جلوی دندان نیازی ندارد و به همین دلیل پس از برداشتن آن، اثر یا علائم خاصی از بریس بر روی دندان باقی نمی‌ماند.
• جایگذاری آسان
ورود مجدد این نوع بریس‌ها در دهان به سادگی صورت می‌گیرد. در ضمن لازم است در طول شبانه روز به مدت 22 ساعت از آن‌ها استفاده شود.
• برخورداری از ظاهر و رنگ مناسب
این نوع بریس‌ها از مواد دارای ظاهر مناسب، همرنگ دندان یا شفاف ساخته شده و به همین خاطر تمایل بیمار به استفاده از آن‌ها بیشتر است.
• مناسب استفاده‌ی کوتاه مدت
این نوع بریس‌ها برای صاف کردن دندان‌ها در طول مدت چند هفته مناسب هستند.
• هزینه‌ی مقرون به صرفه
هزینه استفاده از این نوع بریس‌ها مناسب بوده و امکان پرداخت این هزینه با استفاده از طرح‌های پرداخت قابل انعطاف وجود دارد.
معایب ارتودنسی متحرک
در ارتودنسی متحرک به دلیل اینکه از پلاک های متحرک استفاده می شود ممکن است ریشه دندان ها به سمت نامناسبی حرکت کنند و ریشه دندان ها دچار تحلیل می شود.

ارتودنسی متحرک عمدتاً برای استفاده در مراحل اولیه درمان و یا بعد از طی دوره درمان با ارتودنسی ثابت به کار می‌رود و طول مدت درمان در این شرایط بین سه تا دوازده ماه است. اما امکان استفاده از ارتودنسی متحرک برای همه افراد وجود ندارد. تاثیر این نوع درمان بیشتر برای رفع مشکلات خفیف تا متوسط ارتودنسی و نیز ازدحام دندان‌ها در دهان، فاصله میان دندان‌ها، یا نامرتبی دندان‌ها است. در صورتی که این مشکلات شدید باشند، بهتر است از بریس‌های ارتودنسی فلزی استفاده شود.
در بین معایب ارتودنسی متحرک ، اصلی‌ترین مورد، استفاده از آن در چند روز اول است، زیرا بیمار به غیر از درد خفیف، مشکل ترشح زیاد بزاق و قورت دادن آب دهان را دارد. همچنین وقتی فرد ارتودنسی را در دهان خود می‌گذارد تا چند روز اول به سختی می‌تواند صحبت کند.
مراقبت از ارتودنسی متحرک دشوار است. به دلیل ضعیف بودن این پلاک‌ها بیمار باید از خوردن غذاهای سفت و چسبنده و همچنین بسیار شیرین پرهیز نماید.
شستشوی این پلاک الزاماً باید با آب سرد صورت گیرد زیرا شستشوی پلاک متحرک با آب داغ باعث ذوب شدن پلاستیک به کار رفته در آن می‌شود. بهترین روش برای شستشوی این پلاک قرار دادن آن در محلول شستشوی مخصوص است و این عمل باید هفته‌ای یک بار انجام شود.
در نهایت علاوه بر معایب ارتودنسی متحرک که ذکر گردید، توجه به این نکته ضروری است که بیماران نمی‌توانند به جای ارتودنسی ثابت از پلاک‌های متحرک استفاده کنند، زیرا پلاک‌های متحرک قابلیت ایجاد ارتباط دقیق میان دندان‌ها را ندارند. این پلاک‌ها شاید بتوانند یک یا چند دندان را آن هم به صورت محدود حرکت دهند اما برای فرم دادن به تمام دندان‌ها مناسب نیستند.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط ابزار دانلودر توییتر
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان