از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
ابعاد قطعه و نوع تستها برروی dissimilsr metal
۱۳۹۱/۳/۱۰, ۰۲:۵۵ عصر
ارسال: #1
ابعاد قطعه و نوع تستها برروی dissimilsr metal
با سلام
برای تایید یک WPSبا ضخامت ورق های 10mm و فلزات غیر مشابه(st 52+sa 240 typ 321) چه آزمایشاتی می بایست برروی نمونه انجام گیرد؟و ابعاد قطعه مورد آزمایش چه مقدار باید باشد؟(جوش به صورت butt +groove میباشد)
قبلا از همکاری شما تشکر مینمایم...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۳/۱۳, ۱۲:۰۸ عصر
ارسال: #2
Re: ابعاد قطعه و نوع تستها برروی dissimilsr metal
با درود،
تلاش می کنم پرسش شما را در چند بند پاسخ دهم:
1- نمونه (PQR(test coupon لوله باشد یا ورق؟
بند QW-211 استانداردASME روشن می کند که انتخاب نوع مقطع نمونه آزمون به عهده پیمانکار است و ورق و لوله تفاوتی نداشته و پاسخ مثبت روی هر یک باعث تایید دیگری نیز می شود.
2- ابعاد نمونه(PQR(test coupon:
در بند QW-463.1 استاندارد ASME به نمونه PQR با شکل ورق یا لوله پرداخته شده است اما سخنی از ابعاد آن به میان نیامده است. در این مورد شکلهای 4.10 و 4.11 استاندارد AWS D1.1 می تواند راهنمای مناسبی باشد.
3- آزمایشهای مورد نیاز:
در QW-451.1 انواع آزمونهای لازم آمده است. توجه به این نکته لازم است که ممکن است کد ساخت یا دستورالعمل یا کارفرما علاوه بر این آزمونها، آزمونهای دیگری را نیز درخواست نماید مانند: آنالیز شیمیایی، سختی سنجی، آزمون ضربه، آزمون SSC، آزمون HIC و ... . شایان توجه است که اگر یکی از فلزات پایه از دیگری نرمتر باشد یا فلز پایه و فلز جوش دارای داکتیلیتی متفاوتی باشند، QW-161.5 این اجازه را می دهد که مطابق QW-451.2 از نمونه های خمش طولی استفاده گردد. به عبارت دیگر در صورتيكه جنس و خصوصيات مكانيكي دو فلز پايه يا الكترود و فلز پايه متفاوت باشد، بهتر است بجاي آزمايش خمش عرضي (رویه و ريشه) از آزمايش های خمش طولي (longitudinal) رویه و ريشه استفاده شود.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان