تالار گفتگوی تخصصی مهندسی و بازرسی جوش
کمک در نحوه انتخاب الکترود - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگوی تخصصی مهندسی و بازرسی جوش (https://www.weldeng.net/MyBB)
+-- انجمن: طراحی جوش (/Forum-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4)
+--- انجمن: دستورالعمل جوش (WPS) و تاییدیه آن (PQR) (/Forum-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%AC%D9%88%D8%B4-WPS-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF%DB%8C%D9%87-%D8%A2%D9%86-PQR)
+--- موضوع: کمک در نحوه انتخاب الکترود (/Thread-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%AF)

کمک در نحوه انتخاب الکترود - blue303 - ۱۳۹۳/۴/۳ ۰۳:۱۱ عصر

سلام بر همه دوستان من یک سوال دارم که دنبال جوابش گشتم پیدا نکردم اگه امکان داره راهنمایی کنید بنده
پیشاپیش تشکر میکنم

ما می خوایم یک قطعه جوش بدیم که جنسش کربن استیل هست A694-F65

تو asme سکشن 2 تو بخش sfa-5.1 که انواع الکترود برای قطعات کربن استیل معرفی کرده

شما اگه وارد تیبل 1 بشید به فرض مثال زده E7018 که دارای هیدروژن پاین هستن برای من این سوال پیش اومده از کجا بفهمم که فولادی که قرار جوشکاری کنم چه ویژگی داره که بتونم از الکترود های که تو sfa-5.1 معرفی کرده یکی انتخاب کنم؟

برای هر نوع الکترود یک ویژگی نوشته من از کجا باید بفهمم که الکترود مجاز برای جوشکاری a694-f65 چیه؟

ممنون میشم راهنمایی کنید اگه بد گفتم شرمنده به بزرگی خودتون ببخشد

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - farghadani - ۱۳۹۳/۴/۲۴ ۱۰:۵۳ عصر

استحکام فلز پایه
ضخامت
فلز کاری
دمای کاری محصول
شرایط کاری محصول

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - WeldEng - ۱۳۹۳/۴/۲۶ ۱۲:۰۹ صبح

دوست عزیز همونطور که آقای فرقدانی اشاره کردن انتخاب الکترود به فاکتورهای متعددی بستگی داره و بسیاری اوقات برای یک نوع فولاد امکان استفاده از چندین نوع الکترود وجود داره
برخی از مهمترین فاکتورها عبارتند از:
- ترکیب شیمیایی
- ملاحظات متالورژیکی ( مثل بحث خوردگی، احتمال تشکیل فازهای ترد و... )
- شرایط بهره برداری شامل نوع بارگذاری، دمای سرویس، شرایط محیطی، حساسیت و ایمنی
- ضخامت قطعه
- وضعیت جوشکاری (position)
- شکل لبه سازی و سرهم بندی
- الزامات پیشگرم
بنابراین برای انتخاب صحیح الکترود باید فرد اطلاعات کافی در زمینه تکنولوژی جوش و متالورژی داشته باشه
جداول موجود در منابع و خصوصا کاتالوگ سازندگان الکترود تنها به امکان استفاده از الکترود برای یک فولاد اشاره دارن نه الزام اون

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - khodaparasti - ۱۳۹۳/۴/۳۱ ۰۱:۱۲ عصر

با درود
پیشنهاد می کنم با در نظر گرفتن مواردی که دوستان اشاره کردند، به کتابها و مراجع موجود نیز مراجعه کنید و در مورد چگونگی انتخاب الکترود و ملاحظات مربوط به آن آگاهیهای بیشتری بدست آورید. اگر جوشکاری برای تجهیز ویژه ای باشد، استاندارد طراحی و ساخت آن تجهیز هم راهنمایی های در این مورد دارد مثلا API 650 برای مخازن اتمسفری. استاندارد زیر هم شاید مفید باشد:
API RP 582 - Welding Guidelines for the Chemical, Oil, and Gas Industries
Table A-1—C.S. and Low-Alloy Steel, Table A-2—S.S, Table A-3—Cu-Ni and Ni

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - moften_kh - ۱۳۹۳/۴/۳۱ ۱۰:۰۰ عصر

كتاب الكترود ها تاليف اقاي ادب اوازه ميتونه كمك كنه

کمک در نحوه انتخاب الکترود - fazhdary - ۱۳۹۴/۶/۲۶ ۰۹:۲۸ صبح

چرا جوش co2 99% براي ازمايش مخرب جواب قانع كننده نميدهد اگر مورد قبول نيست چرا استفاده ميگردد.و ايا گاز ميكس مخلط ارگون و ...در ريشه نفوذ كافي نداشته فقط زيباي دارد در تست حك نيز مشكل دارد

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - farghadani - ۱۳۹۴/۹/۲۴ ۱۰:۱۹ عصر

به چه دلیل جواب قانع کننده نمیدهد؟
این روش کاملا استاندارد و درست است
فقط مشکل در روش اجراست

RE: کمک در نحوه انتخاب الکترود - boyafshin - ۱۳۹۴/۱۱/۱ ۰۹:۵۴ صبح

منون از مطالب.