سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
LOP+EXCESS PENETRATION
۱۳۹۱/۶/۸, ۰۳:۳۷ عصر
ارسال: #1
LOP+EXCESS PENETRATION
با سلام و عرض ادب.

در تفسیر فیلم های رادیوگرافی مخازن تحت فشار که BACK WELD نیز انجام میشودعیب LOP+EXCESS PENETRATION دیده می شود یا خیر،لطفا توضیح دهید؟
با سپاس
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۸/۲۵, ۰۱:۲۹ صبح
ارسال: #2
RE: LOP+EXCESS PENETRATION
excess penetration يا نفوذ اضافه در جوش هاي يك طرفه وجود داشته و در جوشكاري هاي لوله و اتصالات پايپينگ از اهميت خاصي برخوردار است به اين دليل كه ريشه جوش معمولا در دسترس نبوده و امكان رفع آن و سنگ زني در اكثر موارد وجود ندارد. با توجه به اين موارد اين عيب در جوش هايي كه back weld ميشوند تعريفي ندارد. لازم به ذكر است اين عيب محل مناسبي براي بروز خسارت هاي ناشي از خوردگي بوده و در لوله ها با قطر پايين حركت سيال را با مشكل و اختلال مواجه مي نمايد .

Lop نيز معمولا نبايد در جوش هاي back weld مشاهده گردد. مگر اينكه جوشكار و بازرس نهايت بي دقتي را بدلايل زير داشته باشند و نفوذ به ميزان كافي نباشد :

1- جوشكار سنگ زني مناسب ننموده باشد
2-جوش نفوذ مناسب را در يك سمت نداشته و مقداري از root face باقيمانده باشد و در حين سنگ زني ريشه برداشته نشده و در back weld اين قسمت جوش نشود.

با توجه به اينكه يكي از اهداف Back weld رفع عيوب ريشه جوش است و در بسياري از موارد قسمت زيادي يا كل پاس ريشه با استفاده از سنگ زني برداشته ميشود و همچنين محل درز جوش back weld تحت PT ,VT قرار مي گيرد لذا بروز اين عيب نيز چندان محتمل نمي باشد مگر بدلايل فوق.

لازم به ذكر است در جوش هاي دو طرفه كه طرف دوم بدون سنگ زدن پاس ريشه جوش اول اعمال ميشود (بعنوان مثال جوش زيرپودري خط جوش طولي لوله) احتمال بروز LOP در صورت رعايت نكردن پارامترهاي مناسب وجود دارد.
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان