سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
۱۳۹۱/۴/۴, ۱۰:۴۰ صبح
ارسال: #1
کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
[تصویر:  wrt_002.jpg]
دانشجویان، مهندسان و اساتید گرامی
لطفا دیدگاه خود را پیرامون کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت مرتبط با جوشکاری، بازرسی و NDT که توسط شرکتها و مراکز آموزشی برگزار می شوند، و همچنین پیشنهاد های خود را برای بهبود وضعیت موجود از طریق کلید ارسال پاسخ (زیر این کادر) در این مبحث درج نمایید.
به سه نفر از مشارکت کنندگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.
جایزه این دوره: مجموعه کتب الکترونیک جوش شماره دو
با سپاس
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۳, ۰۱:۳۸ عصر
ارسال: #2
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
با سلام

با توجه به اینکه هم اکنون در عصر سرعت هستیم ، اگر بتوان در این دوره ها مباحث را به طور کاربردی و سریع آموزش داد، همچنین از کارگاه های آموزشی استفاده نمود و هزینه های آموزش را پایین آورد، بسیار مفید و ارزشمند خواهند بود .


با تشکر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۴, ۰۸:۳۱ صبح
ارسال: #3
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
با سلام
دوره هایی که در موسسات و شرکت ها برگزار می شود مناسب هستند اما استادانی که در این گونه دوره های تدریس می کنند خیلی مسئولیتی نسبت به تدریس خود نشان نمی دهند و بیشتر سعی می کنند تا وقت کلاس ها را با اسلایدهای پاورپوینت و مطالب تکراری گذرانده و تنها به فکر پولی هستند که در نهایت از دانشجویان می گیرند. به نظر من این نحوه آموزش اصلا مفید نیست چرا که استاد با بی رغبتی و بی میلی سر کلاس حاضر شده و به فکر تدریس و افزایش اطلاعات دانشجویان خود نیست. من خودم به شخصه شاهد مچ گیری هایی در طول این گونه کلاس ها بوده ام که متاسفانه جو کلاس را به سمت بدی منحرف می کند
از طرف دیگر جبنه عملی این گونه کلاس ها به مراتب باید بیشتر باشد چرا که دانشجو تا تست های غیر مخرب را خودش شخصا چندین بار انجام ندهد درک آن تست برایش سخت می گردد.
با تشکر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۷, ۰۹:۵۸ صبح
ارسال: #4
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
متاسفانه مشکلات در زمینه آموزش و دوره های آموزشی بسیار زیاده و ریز کردن اونها نیاز به زمان زیادی داره ولی بطور خلاصه در ادامه دیدگاه خودم رو در زمینه این مشکلات بیان کردم.
مشکلات موجود در زمینه دوره های آموزشی تخصصی جوش و بازرسی رو میشه به چند عامل نسبت داد:

1- موسسات آموزشی موجود
چند سالی هست که بدلیل تقاضای بالا برای گذراندن دوره های بازرسی و جوش، بازار کاذبی در این زمینه ایجاد شده و به تبع اون موسسات بسیاری چه مربوط و چه نامربوط اقدام به برگزاری این دوره ها نموده اند و هر روزه موسسات جدیدی نیز به این خیل اضافه میشوند. این درحالیست که بسیاری از این موسسات حتی از اولین امکانات لازم برای برگزاری این دوره ها بی بهره اند. مسلما صدور مدرک در اینگونه موسسات برای جلب مشتری و جبران نواقص موجود، بسیار ساده خواهد بود.
بعنوان مثال در یکی از موسسات دوره های UT سطح یک و دو با یک دستگاه آلتراسونیک برای هجده نفر برگزار میشود. و یا در موسسه دیگری در دفتر اداری دوره سطح یک و دو PT و MT ، با یک دستگاه یوک و بدون امتحان استاندارد برگزار شد.

2- مدرسین
با توجه به رشد بازاری که در مورد قبل اشاره شد...مسلما نیاز به مدرسین نیز افزایش میابد و از طرفی بدلیل افزایش رقبا در این زمینه (به قول بازاریها، زیاد شدن دست)، برگ برنده در دستان کسیست که بتواند دوره را با هزینه کمتری ارائه دهد. اینجاست که پای مدرسین کم تجربه و تازه کار با حق التدریسهای پایین به دوره های تخصصی باز میشود. جالب است در یک استعلام برای برگزاری دوره تخصصی جوش، حق التدریس ها از ساعتی هفت هزار تومان تا پنجاه هزار تومان متغیر بود. برای اینکه شخصی مدرس خوبی باشد تنها داشتن دانش کافی نیست، نکته مهمتر توانایی انتقال مطالب است. نکته دیگری که برای مدرسین دوره های تخصصی جوش و بازرسی از اهمیت بالایی برخوردار است، تجربه عملی آنهاست. چراکه این دوره ها از نوع دوره های حرفه ای و مهارتی میباشند. متاسفانه شاهدیم بسیاری از افراد فارق اتحصیل دوره های آموزش عالی، با گذراندن چند دوره اقدام به تدریس میکنند. در یکی از دوره هایی که برای یکی از صنایع نسبتا بزرگ برگزار میشد مدرسی آمده بود که فوق لیسانس مهندسی مواد داشت و یک دوره CWI را گذرانده بود. جالب اینجاست که هنوز هیچکدام از مدارکش آماده نشده بود.

3- موسسات مرجع
بهترین و کارآمدترین روشی که میتوان برای سامان دادن به این وضعیت نا بهنجار استفاده کرد، ارزیابی و تایید صلاحیت موسسات آموزشی و مدرسین از طرف موسسات مرجع است. اما وقتی به موسسات مرجع ایران در این زمینه نگاهی بیاندازید از پیگیری این موضوع منصرف خواهید شد. اولا اینکه موسسات مختلفی در این زمینه داعیه دار هستند (مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران، انجمن جوشکاری و آزمایشهای غیر مخرب ایران، ستاد ساماندهی صنعت جوش، انجمن صنفی شرکتهای بازرسی فنی و آزمایشهای غیر مخرب و مرکز ملی تایید صلاحیت بازرسی جوش ) که بعضا با یکدیگر اختلافاتی نیز دارند، دوم اینکه کار در برخی از این موسسات به قدری کند پیش میرود که امید ساماندهی به امور از طریق آنها حداقل به این زودی ها نمیرود (به عنوان نمونه ای از پویایی و میزان فعالیت آنها، میتوان به سایت اینترنتی آنها مراجعه کرد). سوم و مهمتر از همه اینکه باند بازی و لابی سازی به قدری در این موسسات نفوذ کرده که به هیچ وجه نمیتوان امیدی به ممیزی درست و ارزیابی عادلانه و همسان از آنها داشت.

به امید روزی که جوانان این مملکت بتوانند به این اوضاع سامان دهند.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۷, ۱۱:۲۳ صبح
ارسال: #5
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
با سلام
در خصوص دوره های آموزشی در حوزه آزمایش های غیر مخرب حرف و حدیث و گله و شکایت بسیار است اما ارائه راه حل نیز بایستی در نظر گرفته شود.
تجربه کشورهای پیشرفته در این زمینه پیروی از استانداردها و به صورت کلان هماهنگ سازی این مقوله است.
در کشور بایستی چند تحول توسط سازمانهای مسئول صورت پذیرد:
1- تائید صلاحیت شرکت های گواهی کننده اشخاص در حوزه آزمایش های غیر مخرب بر اساس استاندارد بین المللی ISO 17024 توسط مرکز ملی تائید صلاحیت ایران.
2-تهیه نمونه های آموزشی استاندارد و متناسب با بخش های گوناگون معرفی شده در استاندارد ISO 9712 و مطابق استاندارد ملی ایران 11457 توسط بخش خصوصی.
3-ممیزی و هماهنگ سازی آموزشگاهها از نظر کیفیت و قیمت ارائه خدمات بر اساس استاندارد ملی 11854 توسط دو نهاد - انجمن صنفی شرکت های بازرسی فنی و آزمایش های غیر مخرب و-انجمن علمی:جوشکاری و آزمایش های غیر مخرب ایران.

به صورت کلی با جداسازی مبحث آموزش از تائید صلاحیت بسیاری از مشکلات این گروه کاری مرتفع خواهد شد. در هر صورت به این منظور استانداردهای مرتبط گوناگونی وجود دارد که مجموعه ای منتخب از آنها توسط آقای مهندس حسینی کلورزی برای اعضاء ارسال گردیده است.با ترویج و ارسال این مجموعه به متخصصین ، قدم اول برداشته خواهد شد.
رضا ایمانیان نجف آبادی

رضا ایمانیان نجف آبادی
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۷, ۰۱:۰۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۱/۱۲ ۰۹:۲۱ صبح، توسط A.H.Kaloorazi.)
ارسال: #6
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
با سلام خدمت دوستان عزیز
مجموعه منتخب استانداردهای مورد اشاره دوست عزیز آقای مهندس ایمانیان، مجموعه ایست که توسط دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تهیه شده و به عنوان هدیه اعیاد شعبانیه توسط خبرنامه دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
برای اعضاء ارسال شده است. دوستانی که موفق به دریافت این خبرنامه نشده اند میتوانند محتوای این بسته را از طریق لینکهای زیر دریافت نمایند:
1-دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

2-دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

3-دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

4- دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

5- ISO-TR-25107: Non-destructive testing — Guidelines for NDT training syllabuses
6- دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

7-دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

8- دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

9- دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

-------------------------------------------------------------------------
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[url=http://www.wstd.ir][/url]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۷, ۱۱:۱۸ عصر
ارسال: #7
Re: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
با سلام
به نظر اینجانب
بهتره دوره های N.D.T با در نظر گرفتن یک زمینه خاص روی استاندارد های کاربردی تمرکز کند و یک زمینه مستقل رو پیگیری کنن میدونم شاید از نظر مالی این امر قابل قبول نباشد.
مثلا بازرسی چشمی روی قطعات هواپیما با سازه فلزی ساختمان از نظر درجه دقت یا حدود پذیرش استاندارد و نوع استادارد اجرایی متفاوت هستند .

بهتره در دوره آموزشی استاد تجربه کاری و به قدر کفایت سواد آکادمیک داشته باشه . هر دو نه فقط یکی که بتونه غلط های جا افتاده رو اصلاح کنه

مثلا یک مهندس عمران نباید سازه فلزی تدریس کنه هرچند سالها تو این کار باشه .البته جسارت نباشه منم هرگز نمیرم بتون تدریس کنم.

سر کلاس از تصاویر واقعی و مشکلات و مسایل بصورت دسته بندی شده بایست استفاده کرد .

من اینطور فکر میکنم .موفق باشید
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۶/۱۹, ۰۲:۲۹ صبح
ارسال: #8
RE: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
دوره های آموزشی بیشتر به سمت تجاری شدن رفته اند و آن ماهیت اصلی خود را فراموش کرده اند. یکی از بزرگترین ضعفهای آموزشی مهندسی در ایران، ارزان بودن علم و دانش است. بدلیل عدم وجود کپی رایت به یادگیری ارزان و استفاده از تولیدات و زحمات دیگران با قیمت ارزان عادت کرده ایم. این پایین بودن قیمتها سبب می گردد که مدرسین نتوانند با رغبت کامل به بیان دانسته های خود بپردازند. دانسته هایی که برای آن زحمت کشیده اند.
در بسیاری از شرکتها آموزش به بدلیل وجود ایزو اجباری شده و کلاس رفتن پرسنل به یک موضوع حفظ کلاس و لوکس تبدیل شده است. بدیهی است که چنین دانشجویانی با علاقه سر کلاسها حاضر نمی شوند.
موارد فوق سبب می شود که از کیفیت دوره های آموزشی کاسته شود. مدرس بدنبال تمام کردن دوره و دانشجو بدنبال مدرک پایانی باشد. نتیجه این می شود که دوره ها ثمر بخشی خود را از دست می دهند.

اولین وبسایت تخصصی شاپ دراوینگ پارسی زبان
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بهسا سازه - مهندسی و شاپ دراوینگ
سازه، مخازن، تجهیزات صنعتی و پایپینگ
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۶/۲۷, ۰۷:۲۹ عصر
ارسال: #9
RE: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
دوستان عزیز سوالی داشتم مخصوصا مدیران محترم اینجا

بهترین و سریعترین راه اطلاعرسانی برای دوره های بازرسی جوش برای شهری خاص مثلا بوشهر چیست؟

آخه بعضی تبلیغات مانند ارسال ایمیل همگانی یا ارسال پیامک هدفمند نیست..من برای بوشهر میخواهم تبلیغات کنم اگر راهنمایی کنید جایزه هم میزارم
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۳/۵/۴, ۰۵:۵۹ عصر
ارسال: #10
RE: کیفیت دوره های آموزشی کوتاه مدت
سلام و ممنون بابت راه اندازی بحث درباره دوره های کوتاه مدت:
باید عرض کنم که مشکلات در این زمینه زیاده و اون اینکه هیچ گونه استاندارد یا ضابطه ای برای برگزاری چنین دوره هایی نیست. چه در مورد شرکت های برگزار کننده، چه تجهیزات مورد نیاز برای ارائه در کلاس، چه مدرسین، و چه قیمت گذاری دوره ها، چه مدت زمان برگزاری و چه مراجع صدور گواهی نامه. متاسفانه شاهد بازاری بی هدف و سردرگم هستیم که برای شرکت کنندگان و دانشجویان دوره ها عموما سود خاصی نداره. این رو نمی گم که دوره ها کلا مفید نیستن. اما میزان مفید بودن اون ها (که متاسفانه مقیاسی برای سنجشش هم وجود نداره) رسما برمیگرده به تعهد اخلاقی و کاری موسسه برگزارکننده. اونم نه به دیگران، بلکه به خودش! هم از باب انتخاب مدرس شایسته (شخصی که علاوه بر دانش و تجربه، بعنوان یک آموزشگر حرفه ای بیان مناسب داشته باشه و بتونه مطلب رو به بهترین شکل انتقال بده) هم از باب تجهیزات کمک آموزشی و هم محیط مناسب برای اجرای دوره و البته که خدمات پس از فروش.
اونچه متاسفانه این روزها به شدت شاهدش هستیم بی تعهدی شدید در اجرای دوره هاست. با توجه به حضور نزدیک به دوازده ساله ام در مبحث آموزش، این روزها شاهد شرکت هایی هستم که بدون در نظر گرفتن هیچ کدوم از ملزومات اقدام به برگزاری دوره ها (یا بصورت اسمی برگزاری دوره ها!) می کنن. کمترین زمان، بدون تجهیزات، ضعیف ترین مدرسین ممکن، بدون هیچ خدماتی به مشتری و در کل هر کاری برای کاهش هزینه ها و دریافت پول از مشتری بنده خدای از همه جا بی خبر.
جدیدا که بازار فروش گواهی نامه هم به شدت باب شده و مراجعان زیادی دارم که سرتیفیکیت های خریداری شده بدون گذروندن دوره رو بهم نشون میدن که مثلا گواهی نامه سطح دو اولتراسونیک رو به قیمت مثلا 150 هزار تومن خریداری کردن! راهش اما همچنان که دوست عزیزم آقای ایمانیان مطرح می کنند استاندارد سازی هستش در همه مقوله ها و ابعاد برگزاری دوره های اینچنینی. از شرکت ها گرفته تا مدرسین تا دستورالعمل استاندارد برای دوره ها و البته به نظر من صدور گواهی نامه ها از مرجع استاندارد. شده و معتبر برای اینکار. نه هر کسی به صرف فلان و بهمان حق امضا. بشرطی که همین استاندارد سازی ایندفه خودش مجالی نشه برای کاسبی بی تعهد برای افراد دیگه. عذر می خوام از پرگویی. ممنون از آقای کلورزی عزیز.
ارادتمند. گنجی.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان