سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
۱۳۹۱/۲/۳, ۱۲:۵۲ عصر
ارسال: #1
وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
[تصویر:  wrt_001.jpg]
دوستان و متخصصین گرامی
لطفا دیدگاه خود پیرامون وضعیت جوشکاری و بازرسی جوش در صنعت ساختمان کشور و همچنین پیشنهادات مد نظر برای بهبود این وضعیت را از طریق کلید ارسال پاسخ ( زیر این کادر) در این مبحث درج نمایید.
به سه نفر از مشارکت کنندگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.
جایزه این دوره: مجموعه کتب الکترونیک جوش شماره دو
با سپاس
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۳, ۰۹:۰۱ عصر
ارسال: #2
Re: وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
باسلام
ضمن تشکراز مطرح نمودن این مهم که درد دل ما متخصصان جوش وبازرسی میباشد، به استحضار میرساند اخیرا" عملیات تست جوش وآزمایشات مخرب وغیرمخرب(NDT & DT)ساختمانها در سطح شهرتهران به شرکتهایی ارجاع شده که در لیست شهرداری می باشند!!! همانگونه که در لیست شهرداریها مشاهده میشود اکثریت قریب به اتفاق این شرکتها در زمینه جوش وبازرسی جوش تخصص ندارند وباعث تاسف است که شرکتهای متخصص در این زمینه نمی توانند وارد لیست شوند و در حال نابودی هستند... به هرحال این امرباعث باعث گردیده بازرسیها در سطح مطلوب نبوده و کارفرمایان عزیز نیز فقط جهت دریافت پایان کار نیاز به مهر وامضاء شرکت تست جوش داشته وبه دنبال کیفیت نیستند !!! چه بسا ساختمانهایی که اصلا" بازدید و بازرسی از نحوه ساخت اسکلت فلزی آن انجام نشده ونمیشود....امیوارم دوستانی که این مطلب را مطالعه میکنند این مهم را به گوش مسئولین امر برسانند.
باتشکر بهنام فراهانی مدیرعامل شرکت مشاوره وبازرسی فنی بیتاکاوش صنعت
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.bks-co.com">www.bks-co.com</a><!-- w -->
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۳, ۰۹:۲۶ عصر
ارسال: #3
Re: وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
باسلام
در خصوص وضعیت جوشکاری سازه های فلزی ساختمانها ، متاسفانه باید بگویم در کلیه ساختمانهایی که در پای کار عملیات جوشکاری ونصب انجام میشود حداقلهای استاندارد AWS D1.1 رعایت نشده و مالکین محترم نیز در این زمینه تخصصی نداشته و ودر بخش نظارت هم مشکلات زیادی دیده میشود. البته سازه هایی که در کارخانه وتحت نظارت مستمر متخصصین جوش وبازرسی ساخته میشوند از این بخش مجزاست .نکته بسیار مهم عدم توجه به امر آموزش علی الخصوص آموزش جوشکاران وتایید صلاحیت ایشان میباشد که در یسیاری موارد پیمانکاران به دلیل هزینه های مربوطه زیر بار نرفته واعتقادی به آموزش ندارند.به هرحال این معضل در حال حاضر گریبان گیر صنعت ساختمان بوده وبایستی فکر اساسی در مورد جان انسانهایی که در اینگونه ساختمانها زندگی میکنند نمود زیرا که اگرزلزله نسبتا شدیدی رخ دهد معلوم میشود چه بروز این ساختمانها خواهدآمد...
باتشکرفراهانی
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۵, ۰۲:۰۶ عصر
ارسال: #4
Re: وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
به قول شاعر گرانقدر؛ فردوسی "یکی داستان است پر آب چشم"
به عقیده ی اهل فن، اگر طراحی و اجرای اتصالات جوشی بر اساس الزامات استانداردها و آیین نامه های مرتبط انجام شود نباید اشکال خاصی در رفتار این نوع اتصالات به وجود بیاید. گواه خوب این ادعا استفاده ی موفق از جوشکاری در صنایع مختلف کشتی سازی، خودرو، نیروگاه، نفت و گاز و ... است. بنابراین، عامل اساسی بروز مشکلات در جوشکاری ساختمانها رعایت نشدن اصول اساسی هنگام اجرا و پس از آن است که در صنعت ساختمان سازی وضعیت حادی به خود گرفته است. یکی از عمده دلایل این امر، فقر شدید دانش فنی و حرفه ای پرسنل دخیل در اجرای جوشکاری است که این موضوع خیلی دور از انتظار نیست، چون برای اکثر دست اندرکاران جوشکاری ساختمانهای کشور هیچ آموزش خاصی ارائه نشده است.
از سویی دیگر با توجه به قوانین جاری در ساخت و سازهای شهری و مسکونی، در حال حاضر تنها فرد مسئول در قبال کیفیت ساختمان و رعایت ضوایط و آیین نامه های مربوطه، مهندس ناظر است که با توجه به روند تحصیلی و حرفه ای، اغلب مهندسان نیز از ضوابط و استانداردهای جوشکاری کم اطلاع و شاید بی اطلاع هستند. در دانشگاه نیز معمولا به بحث جوشکاری ساختمان و دستورالعمل های آن پرداخته نمی شود.
به همه ی اینها وجود برخی مدیران و تصمیم گیرندگان نا آشنا به مباحث تخصصی، عمر کوتاه مدیریت در کشور، نبودن ضمانت اجرایی قوانین در بسیاری از موارد، پایبند نبودن به اخلاق مهندسی و .. و.. و .. را بیفزایید تا ببینید با چه چالشهایی روبرو هستیم.
اما چه باید کرد؟
مقاله و گزارش در این موضوع زیاد نوشته شده است. کارهای پژوهشی هم داریم. در همایش ها و گردهمایی ها هم که در این باب، فراوان سخن رانده شده است. به باور من باید برای رفع چنین مشکلاتی، نهادهای تخصصی پیشگام باشند و قدمهای نخستین را بردارند و به ارائه راهکار بپردازند. اما کدام نهاد تخصصی؟
به قول پیشینیان:"یک سوزن به خودمان بزنیم یک جوالدوز به دیگران" اگر شما جای مسئولان یا قانونگذاران بودید، از بین سازمانها و نهادها و مراکز و انجمنها و صنوفی که خود را صاحبنظر در جوشکاری می دانند، باید به حرف کدام یک اعتماد می کردید؟ مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن؟ سازمان نظام مهندسی ساختمان؟ شهرداری؟ سازمان ملی استاندارد؟ مرکز پژوهش و مهندسی جوش ایران؟ ستاد ساماندهی صنعت جوش؟ انجمن جوشکاری و آزمایشهای غیر مخرب ایران؟ انجمن صنفی شرکتهای بازرسی فنی و آزمایشهای غیر مخرب ایران؟ ...
تا اینهمه موازی کاری در صنعت جوش کشور وجود دارد و برخی از بزرگان و پیشکسوتان این رشته حتی تمایل ندارند در یک همایش به طور همزمان حضور داشته باشند، آیا فکر نمی کنید "در بر روی همین پاشنه خواهد چرخید؟"
پیشنهاد می کنم در میزگردهای آتی این انجمن حتما به موازی کاری در صنعت جوش و مشخص نبودن جایگاه قانونی و نقش هر یک از این مراکز در فرآیند قانونگذاری پرداخته شده و برای برون رفت از این مشکل، نظر خواهی انجام شود.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۳/۵/۹, ۰۲:۴۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۵/۹ ۰۲:۴۱ عصر، توسط M.Fathi.)
ارسال: #5
وضعیت جوشکاری در صنعت ساختمان ایران
با تشكر از اظهار نظر هاى مفيد و سازنده دوستان و متخصصين عزيز ميخواستم به عنوان عضو كوچكى از جامعه مهندسين جوش به مشكل بزرگى كه گريبانگير صنعت بازرسى جوش ساختمان هاى كشور هست اشاره كنم.
همانطور كه همه در جريان هستن صنعت ساختمان در شهر هاى مختلف كشور زير نظر سازمان نظام مهندسى اداره ميشه و نظام مهندسى ساختمان تشكيل شده از مهندسين ساختمان ( جهت طراحى محاسبه نظارت و ... ساختمان)، معمارى (فضا سازى بهينه سازى فضاى ساختمان و ...) تاسيسات ( سرمايش گرمايش انشعابات و...) و...
حال از آنجايى كه متاسفانه جان انسانها جز كم ارزش ترين پارامترها در نظر گرفته مي شود ( شاهد حاضر شركت سايپا و پرايد) مسئولين ساختمان كشور كمترين ارزشى براى حضور متخصصين واقعى جوش كه همانا تحصيلكرده هاى رشته مهندسى جوش در كشور هستند و خدا رو شكر تعدادشون هم كم نيست قائل نميشن.
زلزله بم رو كه همه خاطرشون هست و عكس و تفسير دربارش بسيار ديديم و شنيديم و متخصصين به صراحت اعلام كردن عامل بيش از ٧٠ درصد خرابى ها مربوط به عدم استحكام سازه فلزى در محل اتصالات جوش و فيل شدن سازه ها از محل اتصالات بوده. اين نشون ميده مهندسين عمران عزيز كار خودشون رو در رابطه با طراحى سازه درست انجام دادن ولى از اونجايى كه مهندسين ناظر عمران عزيز و محترم تخصص لازم براى نظارت بر اجراى صحيح فرآيند جوشكارى، تاييد صلاحيت جوشكار، مراحل بازرسى و... ندارن (و متاسفانه خيلياشون فكر ميكنن با دوره هاى كوتاه مدت بازرسى كه همه دوستان از كميت و كيفيتشون مطلع هستن صلاحيت لازم براي بازرسى جوش رو پيدا ميكنن) كارشون رو درست انجام ندادن.
البته قصد مقصر جلوه دادن مهندسين ناظر رو ندارم و حرفم اينه كه چرا نظام مهندسى ساختمان همونطورى كه صنايع نفت و گاز، نيروگاهى، كشتى سازى و ... از تخصص مهندسين جوش استفاده ميكنن و خيلى از مشكلاتشون در رابطه با جوش بر طرف شده، استفاده نميكنه با اينكه خودشون بهتر ميدونن كه اين قضيه به جان انسانها مربوطه.
به نظر بنده تا زمانى كه نظارت بر جوش سازه هاى فلزى به دست متخصصين اصليش كه همون مهندسين جوش باشن سپرده نشه مشكلات اين سازه ها همچنان به قوت خود باقى خواهد ماند چه بسا كه با افزايش حجم ساخت و ساز حادتر هم خواهد شد.
البته خدا رو صد هزار مرتبه شكر همونطور كه دوستان بهتر ميدونن در صنايع مختلف آنقدر تقاضا براى جذب مهندسين جوش با صلاحيت وجود داره كه بعيد ميدونم اين جامعه كه بنده عضو كوچكى ازش هستم اصرارى بر اين داشته باشه كه همچون رشته هاى عمران، برق، مكانيك و ... در صنعت ساختمان حضور داشته باشن. ولى اميدوارم روزى برسد كه حضور مستمر و قانونى (با حق اظهار نظر در رابطه با كميت وكيفيت جوش كه متاسفانه فعلا افراد غير متخصص صاحب نظر هستن) مهندسين جوش در صنعت ساختمان و با حمت جوانان پر تلاش وطن عزيزمون ديگه شاهد اتفاقات دل خراش همچون زلزله بم و از اين دست حوادث و از بين رفتن مردم بيگناه كه هيچ تقصيرى ندارن، نباشيم.
قبلا اگر مطلبى در نوشته هام بود كه باعث رنجش فرد يا افرادى شده باشه عذرخواهى مي كنم و براى همه آرزوى سلامتى و موفقيت دارم.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان