سخن روز: --- اشتباه کردن، اشتباه نیست، در اشتباه ماندن، اشتباه است. ( ناشناس) ---

از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
جوش پذيري آلياژ 6063
۱۳۹۱/۴/۶, ۰۱:۵۳ عصر
ارسال: #1
جوش پذيري آلياژ 6063
با سلام
تا اونجايي كه من اطلاع داشتم آلياژهاي عمليات حرارتي پذير آلومينيوم نسبت به غير عمليات حرارتي ها از جوش پذيري مناسبي برخوردار نيستند.
يك جا ديدم كه نوشته بود آلياژهاي سري 6000 از جوش پذيري خوبي برخوردار هستند. دليل اين جوش پذيري خوب اين سري از آلياژهاي آلومينيوم چي هست؟

با توجه به اينكه آلومينيوم باعث بروز آلزايمر مي شود دليل انتخاب آن به عنوان محافظ مواد غذايي چيست؟
با تشكر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۴/۱۴, ۰۹:۵۴ صبح
ارسال: #2
Re: جوش پذيري آلياژ 6063
با سلام در خصوص آلیاژهای جوش نا پذیر آلومینیوم بیشتر صحبت در خصوص آلیاژهای گروه 2000 و 7000 است و همه جا ذکر شده است که آلیاژهای گروه 6000 را می توان با رعایت تمهیدات ویژه جوشکاری نمود در خصوص این آلیاژ که به نظر می رسد بیشتر در قایق های تندرو کاربرد دارد میتوان با رعایت ترکیب شیمیایی و به خصوص نسبت های مناسب منیزیوم و سیلیسیوم که حساسیت به ترک گرم را از بین میبرد و همچنین بکار بردن روش های جوشکاری با تمرکز انرژی بالا و حرارت ورودی پایین که نرم شدگی کناره جوش را کمتر می کند می توان جوشکاری موفقی داشت.
قطعا این آلیاژ جزئ دسته ای است که این موارد در خصوص آن رعایت شده است.
 سپاس شده توسط A.H.Kaloorazi
۱۳۹۴/۱/۴, ۱۱:۴۶ صبح
ارسال: #3
RE: جوش پذيري آلياژ 6063
با سلام
در مورد سوال اول

توضیحات آقای مهندس حلاج کاملا درست است. اما آلیاژهای سری 6000 بیشتر مناسب برای فرایند اکستروژن مستقیم است و بنابراین در تولید پروفیل ها و پنل ها بسیار استفاده می شوند و تمایل بر این است که در تولید قایقهای تند رو و وسایل دریایی از آلیاژهای دریایی آلومینیم (آلیاژهای سری 5000) که بهترین جوش پذیری در فرایندهای ذوبی را دارند استفاده شود. آلیاژهای سری 6000 با شرایطی که آقای مهندس حلاج توضیح داده اند قابل جوشکاری می باشند و این نکته هم جالب است که با مراجعه به استاندارد AWS A5.10 فیلر ارائه شده برای این گروه فیلر 4043 است که عملیات حرارتی پذیر نمی باشد و تنها عنصر آلیاژی آن Si است. به عبارت دیگر از جنس خود گروه 6000 نمی توان برای جوشکاری این گروه استفاده کرد که دلیل آن برای جلوگیری از ترک گرم با حضور Si و Mg می باشد. بدین ترتیب جوشکاری با این فیلر باعث افت خواص مکانیکی در فلز جوش به ازای جلوگیری از ترک گرم است علاوه بر این جوشکاری این آلیاژها در شرایط عملیات حرارتی شده باعث افت شدید خواص مکانیکی در منطقه HAZ می شود.

در مورد سوال دوم
باید به این نکته توجه داشت که اکسید آلومینیم سریعا روی سطح آن تشکیل شده (که در بعضی مواقع Al آندایز می شود) و محافظ بسیار مناسبی در برابر واکنش های شیمایی با مواد غذایی می باشد و باید مراغب بود که این سطوح در اثر برخورد قطعات فلزی دیگر کنده نشده و وارد مواد غذایی نشوند که در این صورت باعث بروز آلزایمر خواهد شد.
 سپاس شده توسط A.H.Kaloorazi
۱۳۹۴/۹/۲۰, ۱۲:۴۰ عصر
ارسال: #4
با سلام.
بنده دانشجوی ارشد هستم.در انجام کار تحقیقاتی خودم مجبور به تغییر آلیاژ الومینیوم شدم.و الیاژ ۶۰۶۱ که t6هم هست رو انتخاب کردم.فکر میکردم جوش پدیری خوبی نداره ولی انگار بر عکس تصور من هست.لطفا اگه کسی اطلاعاتی داره در اختیارم بزاره
۱۳۹۵/۱۰/۳, ۰۷:۴۷ عصر
ارسال: #5
ممنون

یه تست میزنیم ببینیم چی میشه

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۱۳۹۷/۱/۲, ۰۳:۳۶ عصر
ارسال: #6
سلام
اطلاعات بسیار خوب و کاربردی بود
لطفا به فروشگاه دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ما هم سر بزنید
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان