از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
تعمیر عیوب در تهیه PQR
۱۳۹۱/۶/۲۶, ۰۸:۲۸ صبح
ارسال: #1
تعمیر عیوب در تهیه PQR
با سلام
آیا به هنگام تهیه PQR اگر عیبی نظیر porosity و یا گرده اضافی بوجود آمد، بر اساس استاندارد های اروپایی جوشکار مجاز به رفع عیوب خواهد بود؟ منظورم عیوبی که به مهارت جوشکار مربوط بوده و نه به pWPS تدوین شده.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۶/۲۷, ۱۱:۱۵ صبح
ارسال: #2
RE: تعمیر عیوب در تهیه PQR
با درود،
بند 7.2 استاندارد EN ISO 15614-1 بیان می دارد:
It is acceptable to take the test specimens from locations avoiding areas which have imperfections within the acceptance limits for the NDT method(s) used.
پس از انجام NDT معیار پذیرش ناپیوستگی ها که استاندارد ISO 5817 است معیار قرار گرفته و در صورت قابل پذیرش بودن، آن منطقه با رنگ مشخص شده (mark-up) و با آزمایشگاه هماهنگی می شود تا از آن ناحیه، نمونه آزمایش(sample) تهیه نگردد. یادآور می گردد قطعه PQR تعمیر نمی شود هر چند استاندارد در این مورد سخنی نگفته است و صراحتا آن را ممنوع نکرده است.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۶/۲۷, ۱۱:۲۱ صبح
ارسال: #3
RE: تعمیر عیوب در تهیه PQR
با تشکر از شما.
برداشته من این هست، این که به صراحت نگفته، می شه این طور استنباط کرد که تعمیر عیوبی که مربوط به جوشکار هست میشه رفع کرد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۶/۲۷, ۱۲:۱۹ عصر
ارسال: #4
RE: تعمیر عیوب در تهیه PQR
با شما موافقم.
در مورد ASME IX هم این مورد وجود دارد اما آنجا با شواهد بیشتری می توان این استنباط را داشت اگر چه همانطور که گفتم تعمیر PQR معمول نیست.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۸/۱۱, ۰۸:۵۲ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۸/۱۱ ۰۸:۵۷ صبح، توسط Baharnezhad.)
ارسال: #5
RE: تعمیر عیوب در تهیه PQR
با سلام،در پایپهای PSL2 API5Lما مجاز به تعمیر جوش هستیم یاخیر؟ آیا آن ممنوعیت جوش تعمیری اینگونه پایپها فقط برروی فلز پایه است یا فلز جوش را هم شامل میشود؟

سوال دیگر،عموما در تهیه یک spec. شرایط سختگیرانه تری نسبت به کد و استانداردهای مرجع لحاظ میگردد، حال سوال این است که با توجه بانکه کدها و استانداردها معمولا مینیمم شرایط قابل قبول و امن را اعلام میکنند، ایا میشود در یک spec. تهیه شده برخی پارامترها به صلاحدید گروه فنی سهل گیرانه تر از کدو استاندارد رایج مربوطه وضع شود؟!با تشکر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۸/۱۶, ۱۰:۰۶ صبح
ارسال: #6
RE: تعمیر عیوب در تهیه PQR
درود بر شما،
در ویرایش 44 استاندارد که با عنوان API Spec 5L ISO 3183 در سال 2007 منتشر شده است در بند C.4.1 جوشکاری تعمیری pipe body غیر مجاز دانسته شده است. گفتنی آنکه تعریف استاندارد از واژه pipe body در بند 4.33 آمده است که در لوله های درزدار منظور تمام لوله به جز جوش و HAZ است.
در مورد تعمیر درز جوش د در ویرایش های پیشین( مانند ویرایش 42 سال 2000) جمله ای در در چند بند (از جمله در بند B1.2) وجود داشت با این مضمون:
For PSL 1 pipe, weld seams made without filler metal (electric and laser welds) may be repaired by welding only by agreement between the purchaser and the manufacturer;
such repairs shall be in accordance with B.4.
For PSL 2 pipe, weld seams made without filler metal shall not be repaired by welding.
در ویرایش جدید در بند C.4.2 جمله ای به این صورت آمده است:
Repair by welding shall be confined to the weld of SAW and COW pipes. Unless otherwise agreed, repairs to welds in cold-expanded pipe shall have been performed prior to cold expansion.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در مورد پرسش دوم نظر من این است ( ممکن است درست نباشد)
نخست آنکه چرا Spec نوشته می شود؟ اصولا کد و استاندارد آگاهانه به تمام جزئیات نمی پردازند و جایگزین تجربه و تحصیلات دانشگاهی و قضاوت مهندسی نیستند. در حقیقت خیلی از آنها هندبوک نیستند بلکه این وظیفه technical specification است که ابهامات را روشن کند و ناگفته ها را بیان نماید و با در نظر گفتن شرایط کار، راهکارهای عملی ارائه دهد.
تعاریف مختلفی از technical specification وجود دارد )از جمله در ISO/IEC Guide 2 که عنوانشStandardization and related activities -- General vocabulary است( از دیدگاه من می توان آن را اینگونه هم تعریف کرد:
Standard/Code + Engineering Judgment + Scope of work requirements
نکته مهم آن است که چون code الزام آور است، و به نوعی برخی موارد ایمنی و کارایی محصول را به طور ضمنی تضمین کرده است، Spec. اگر بر مبنای آن نوشته شود نباید از حداقلهای کد پایینتر بیاید. برای شاهد این سخن می توانم به پیشگفتار ASME BPVC اشاره کنم :
Engineering judgments must be consistent with Code philosophy and such judgments must never be used to overrule mandatory requirements or specific prohibitions of the Code.

اما اگر Spec. بر مبنای استاندارد باشد می تواند بنا بر قضاوت مهندسی و نیز شرایط کار، عدول داشته باشد. می توان در این مورد استانداردهای نفت ایران IPS را مثال زد که در اندک مواردی( شاید حدود 1 درصد) از حداقلهای استاندارد پایینتر آمده اند( مثلا در مورد برخی از الزامات استانداردهای NACE)

پاینده باشید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان