از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
تاییدضخامت مناسب برای ورق جوش با pqr متفاوت
۱۳۹۴/۷/۱۱, ۰۲:۵۵ عصر
ارسال: #1
تاییدضخامت مناسب برای ورق جوش با pqr متفاوت
با سلام و احترام
ضخامتهای مورد تایید یک pqr موجود چگونه تشخیص داده میشود؟ چه تفاوتی میان QW-451.1 با QW-403.6 وجود دارد؟ تفاوت محتوا در این 2 بخش از کجا نشات میگیرد؟
با تشکر.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۴/۷/۱۹, ۰۳:۴۰ عصر
ارسال: #2
Rainbow RE: تاییدضخامت مناسب برای ورق جوش با pqr متفاوت
اين دو بند از ASME مجزا از يكديگر و در عين حال مكمل هم مي باشند. جدول QW-253.1 را در نظر بگيريد كه متغيرهاي پروسه جوشكاري SMAW را بيان نموده است. در قسمت متريال، جهت متغير ضخامت دو ايتم زير وجود دارد:

QW.403.8 (T qualified): همانگونه كه در جدول QW-253.1 ذكر شده است. متغير ضخامت در اين حالت متغير essentialبوده و هرگونه تغيير در آن نياز به PQR جديد دارد. همچنين در توضيحات اين بند از كد، جهت تعيين ضخامت به جدول QW-451.1
ارجاع نموده است.

QW-403.6 (T limit impact) : متغير ضخامت در جدول بعنوان متغير Supplementary essential در نظر گرفته شده و فقط زماني كه آزمون ضربه مد نظر باشد اين بند applicable است.
با توجه به توضيحات فوق مشخص ميشود در صورتيكه PQR نياز به آزمون ضربه نداشته باشد،متغير ضخامت بر اساس QW-451.1 تعيين مي گردد ولي در صورت نياز به آزمون ضربه، الزامات QW-403.6 نيز لحاظ خواهد شد.
بعنوان مثال اگر يك PQR ورق با نمونه ايي به ضخامت 10mm تهيه شده باشد طبق جدول QW-451.1 ميتواند WPSهايي با ضخامت 1.5 تا 20 ميليمتر را ساپورت نمايد. اما اگر تست ضربه نياز باشد طبق QW-403.6 اين PQR فقط ضخامت 10 تا 20 ميليمتر را ساپورت خواهد نمود.

بعبارت ديگر در صورت نياز به PQR با تست ضربه، در خصوص حداقل ضخامت مورد تاييد با محدوديت مواجه خواهيم شد و اين موضوع بايد در هنگام انتخاب ضخامت تست كوپن در نظر گرفته شود تا نياز به PQR مجدد نباشد.
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان