از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
این BASE METAL چیه؟
۱۳۹۱/۲/۱۱, ۰۷:۴۶ عصر
ارسال: #1
این BASE METAL چیه؟
توی WPS این AS3679.1 GRADE 250 API 5L X65B را به عنوان BASE METAL نوشته.چطوری بفهمیم که چه آلیاژیه؟؟
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۱۲, ۱۱:۱۹ صبح
ارسال: #2
Re: این BASE METAL چیه؟
1- AS کوتاه شده ی "استاندارد استرالیا" است. AS3679.1 GRADE 250 را اگر در گوگل جستجو کنید می بینید که یک فولاد سازه ای(structural steel) است و می توانید ویژگیهای مکانیکی و شیمیایی آن را پیدا کنید.( من هرگز ازاستاندارد AS استفاده نکرده ام و حدس می زنم این استاندارد به جز استرالیا و نیوزلند در پروژه های صنعتی بین المللی کاربردی نداشته باشد. )
2- API 5L X65B نداریم و آنچه وجود دارد API 5L X65 است که معرفی یک گرید از لوله های فولادی کربنی برای انتقال فرآورده های نفتی است. مشخصات آن را در استاندارد API 5L می یابید. ( اگر به این استاندارد دسترسی ندارید فایل pdf پیوست را دانلود کنید). استاندارد API 5L در کشور ما کاربرد فراوانی دارد واگر بخواهید از لوله ی فولاد کربنی در پروژه (و WPS) استفاده کنید به احتمال بسیار زیاد یکی از 3 نوع API 5L grade B یا ASTM A 106-B یاASTM A 53-B خواهد بود.
3- برایم عجیب است این دو در کنار هم در WPS آمده باشند. ممکن است منظور جوشکاری یکی به دیگری بوده است (مانند جوشکاری ساپورت لوله) به احتمال زیاد این WPS بر اساس کد ASME هم نوشته نشده است زیرا در آنصورت از فولادهای معروفی مانند A36 برای ساپورت استفاده می شد.
4- اگر به مورد مشابه دیگری در WPS برخورد کردید نخست آن را در جدول QW-422 از ASME Sec.IX جستجو کنید تا اطلاعاتی در مورد آن فلز پایه بدست بیاورید و سپس به استاندارد مربوطه مراجعه کنید، یا جستجو را از ابتدا در ASME Sec.II انجام دهید. Part A از Section II كد ASME مربوط به فلزات آهني و Part B مربوط به فلزات غير آهني است. ممکن است در برخی از WPS ها از استانداردهای اروپایی فلز پایه نام برده شده باشد ( در صنعت ما این مورد رایج است بویژه در مورد فولادهای سازه ای نظیر St 37 یا St 52-3 و نیز برخی آلیاژهای آلومینیومی و سایر غیر آهنی ها) که در این صورت استفاده از گوگل می تواند شما را به استاندارد مربوطه هدایت کند تا اطلاعات بیشتری در مورد آن فلز پایه بدست آورید.
5- با دیدن WPS های بیشتر و افزایش تجربه، با دیدن گرید یا کد نامگذاری فلز پایه، به راحتی خواهید دانست در کجا اطلاعات بیشتر را پیدا کنید.


فایل‌(های) پیوست شده
.rar  API.rar (اندازه: 16.58 KB / تعداد دفعات دریافت: 23)
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۱/۲/۱۲, ۰۹:۲۲ عصر
ارسال: #3
Re: این BASE METAL چیه؟
ممنون خیلی بدردم خورد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان