از ما حمايت کنيد
به مهندسي جوش امتياز دهيد

ارسال پاسخ 
استناد به PQR پروژه هاي قبلي
۱۳۹۰/۱۲/۲۴, ۱۱:۳۰ صبح
ارسال: #1
استناد به PQR پروژه هاي قبلي
با سلام.
اگر در يك پروژه اي ، WPS و PQR ها بر اساس استاندارد اروپايي تعيين شده باشند، آيا براي پروژه اي ديگر كه محدوده ضخامت ها و متريال از يك خانواده بوده و تنها WPS هاي جديد توسط سازمان ديگري تهيه شده باشد، با فرض مطابقت مواد مصرفي و موارد ديگر، آيا كارفرما مي تواند به استناد پذيرش PQR پروژه قبلي،از PQR براي پروژه جاري چشم پوشي كند و يا سازمان تهيه كننده WPS هاي پروژه جديد با علم به اين موضوع از تهيه PQR خوددراي كرده و خواهان استناد به PQR پروژه قبلي شود؟
با تشكر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۱۳۹۰/۱۲/۲۴, ۰۱:۲۱ عصر
ارسال: #2
Re: استناد به PQR پروژه هاي قبلي
در مورد استاندارد اروپایی مطمئن نیستم اما ASME در بندQW-201 مسئولیت تهیه این دو مدرک را بر عهده پیمانکار یا سازنده گذاشته است و بر اساس این آیتم از کد استفاده از WPS-PQR پیمانکار یا سازنده دیگری مجاز نیست اما در بین کدهای ساخت متداولASME B31.1 در آیتم 127.5.3 و ASME B31.3 در آیتم 328.2.2 ( هر دو پایپینگ هستند اولی برای نیروگاه و دومی برای صنایع فرآیندی نظیر پتروشیمی و پالایشگاه) برای پرهیز از دوباره کاری، با موافقت کارفرما این مجوز را می دهند که با برآورده ساختن شرایطی خاص، بتوان از WPS موجود استفاده نمود.
برابر بند QW-100.3 کد، استفاده از هر یک از مدارک WPS-PQR-WPQ تایید صلاحیت شده در هر تاریخ گذشته (1962 میلادی به بعد) پذیرفته است. تفسیر شماره
IX-04-10 که در 10 ژوئن 2004 میلادی انتشار یافته است نیز به آن صحه گذارده است. یادآور می گردد کارفرما یا یک مشخصات فنی می تواند الزامات دیگری در این مورد لحاظ کرده باشد مانند انجام آزمون PQR پیش از آغاز پروژه در حضور ناظران یا استفاده از مدرکPQR ی که بیش از 3 سال ( کد هر 3 سال یکبار ویرایش می گردد) از زمان تهیه آن سپری نشده باشد.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان